Devlet başkanı Aşkabat'ta yeni bir yerleşim bölgesinin inşaatını denetledi ve motor yarış merkezini ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, ülkenin İçişleri Bakanlığı personeline yönelik konut binalarının inşası için başkentin kuzey kesiminde

Devlet başkanı Aşkabat'ta yeni bir yerleşim bölgesinin inşaatını denetledi ve motor yarış merkezini ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, ülkenin İçişleri Bakanlığı personeline yönelik konut binalarının inşası için başkentin kuzey kesiminde yapılan çalışmaları, devreye almaya hazır binalarda yeni başlayanlar için yaratılan koşulları ve ayrıca İçişleri Bakanlığı Motor Sporları Merkezi'ni ziyaret etti.

Sabahın erken saatlerinde, Türkmen lideri İçişleri Bakanlığı çalışanları için inşa edilmekte olan bir yazlık kompleksin inşa edildiği Choganly yerleşim alanına geldi.

İçişleri Bakanı I.Mulikov, ülkenin Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutanına, devam etmekte olan çalışmaların ilerleyişi hakkında bilgi verdi.

Ardından Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, en yüksek modern standartları karşılayan inşa edilen evlerde yaratılan koşulları tanıdı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yaptırılan evlerin inşaatı, bir alt inşaat firması tarafından yapılmaktadır. İki katlı her kır evi beş geniş odadan oluşmaktadır. Ülkemizdeki tüm yeni modern binalar gibi, sahipleri için de maksimum konfor sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Başkanın vurguladığı gibi, devlet her zaman askeri ve kolluk personelinin maddi desteğini ve yaşam koşullarını iyileştirmeye, iyi hizmet için sosyal koşulları ve memurların, personelin ve ailelerinin yaşamlarını iyileştirmeye özen gösterecektir. Bu bağlamda, bu yapılarda gerçekleştirilen dönüşümlerin etkinliğine yönelik tutarlı bir çalışma yürütülmektedir. Bunun kanıtı, Anavatan Savunucuları Günü arifesinde, 500 subay ailesinin, askeri personelin ve ordunun ve kolluk kuvvetlerinin çalışanlarının yeni dairelere taşındığı gerçeğidir.

Daha sonra, yeni konutların incelemesi sırasında Türkmenistan Devlet Başkanı, evlerdeki iç düzenlemelerle tanışmış, tüm detaylarına dikkat ederek, yetkin kombinasyonu evde rahatlık yaratmıştır. Yer seçimi ve pencere ve kapıların doğru montajı gibi sorunların çözümü, ikinci kata çıkan merdivenler devletin başından kaçmadı.

Bu geniş evlerde, Türkmenlerin gelenek ve görenekleri çerçevesinde tatil aile etkinlikleri düzenlemek, misafir kabul etmek, düğün, kreş ve diğer kutlamalar yapmak üzere tüm şartlar sağlanmalıdır. Türkmenistan Devlet Başkanı, bu tür evlerin inşa edilmesinde, geleneksel yaşam ve yaşam biçiminin özelliklerini, bunları modern imkanlar ve ihtiyaçlarla uyumlu bir şekilde birleştirerek dikkate almak gerektiğini belirtti.

Denetime devam eden devlet başkanı, konut binalarının dış tasarımlarının çekici bir tasarıma sahip olması gerektiğini belirtti. Aynı derecede önemli olan, odaların iç dekorasyonu, donanımları, duvarların rengidir. Her şey ailenin isteklerini yerine getirmeli. Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov ayrıca telefon hattının, İnternet'in ve kablolu televizyonun yeni evlere hemen bağlanması gerektiğini belirtti.

İçişleri Bakanı, devlet başkanına, evler inşaatında yalnızca yerel hammaddelerden üretilen yüksek kaliteli yapı malzemelerinin kullanıldığını bildirdi.

Devlet başkanının belirttiği gibi, yeni evler modern çağın yüksek gereksinimlerini karşılamalı ve tasarımlarında ulusal dekor unsurlarını kullanmalıdır. Aynı zamanda, yerel deneyim ile birlikte, kentsel planlama alanında en iyi dünya uygulamalarını aktif olarak kullanmak gerekir. Önemli olan, bu konutların, içinde yaşayanlar için rahat olması gerektiğidir.

Devlet başkanı, Choganly'deki yeni konut kompleksinin, başkentin mimari görünümü ile tek bir toplulukta birleşmesi gerektiğini belirtti ve devlet başkanının, bu tip konut yapılarının bu dizide daha fazla inşası için ilgili liderlere talimat verdiğini belirtti.

Ardından Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov bitişik parselleri inceledi. Topraklarında, yan tarım, bahçecilik veya bahçecilik için yeterli alan var. Devlet başkanı, Türkmen ailesinin burada ulusal gelenekler ruhu içinde olayları düzenleyebilmesi için avlularda koşulların yaratılmasını emretti.

Cumhurbaşkanı ayrıca, süs ağaçlarının bu yerleşim yerindeki caddelere dikilmesi gerektiğini ve ayrıca caddeleri su basmamaları ve insanlara rahatsızlık vermemeleri için yağmur suyu akması sağlamaları gerektiğini de belirtti. Bu arada, memurlar, askeri personel ve askeri ve kolluk kuvvetleri çalışanları için 40 kır evi inşa edilmiş ve devreye alınmıştır. 50 evin daha inşa edilmesi son aşamadadır. Gelecek 36 evin inşaatı başlatıldı.

Devlet başkanı, halkın yaşam düzeyini ve kalitesini artırmak için, askerler ve kanun uygulayıcılar için ve tüm nüfus için konforlu konutlar inşa etmenin gerekli olduğunu söyledi.

Ardından, Türkmenistan Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanlığının Autosport Merkezi'ne geldi; Bakan, Merkezin tesislerinin ikinci aşamasının inşaatı ve burada inşa edilen sürüklenme sahasının tamamen hazır olduğunu Yüksek Komutan'a bildirdi.

Askeri ve kolluk kuvvetleri adına, ülkenin Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutanı Gurbanguly Berdimuhamedov'a spor bisikleti takdim edildi.

Bildiğiniz gibi ülkemizde ekolojik olarak temiz sporlardan biri olarak bisiklete binmek büyük önem veriyor. Son yıllarda, Türkmen halkı arasındaki sevgililerinin sayısı, sağlıklı bir yaşam tarzının destekçisi ve aktif destekçisi olan Türkmen lideri örneğini takiben büyük ölçüde artmıştır. Türkmenistan'ın girişimi üzerine Birleşmiş Milletler Aşkabat'ta bir anıtın onurunun dikileceği onuruna 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü'nü ilan etti.

Geçtiğimiz yıl, Great Silk Road kitlesel spor yarışmaları, bisiklete binmeyi ve atletizm yarışını içeren ülkede gerçekleşti. Bu tür eylemlerin, her şeyden önce gençlerin dahil olduğu çok sayıda insanın katılımıyla örgütlenmesi, toplumda sağlıklı bir yaşam tarzı ilkelerinin, fiziksel kültürün ve yüksek başarıların sporunun geliştirilmesinin ön koşullarını oluşturur.

Başkan Gurbanguly Berdimuhamedov, kısa süre önce Motorsport Merkezi'nin hizmetine sunulan çeşitli marka ve model yarış arabalarının örnekleriyle tanıştı. Devlet başkanı teknik özellikleri ve teçhizatı, hızı ve motor gücü hakkında ayrıntılı olarak bilgi istedi.

Motor Sporları Merkezi'nin malzeme ve teknik tabanını sürekli olarak güçlendirmeye olan ihtiyaç üzerine odaklanan devlet başkanı, Türkmen binicilerin becerilerini geliştirmek, bu sporu teşvik etmek ve uygulamak için tüm olanakları yaratmanın önemini vurguladı.

... Son yıllarda, Cumhurbaşkanı'nın coşkusu ve mucizeciliği sayesinde, Türkmen motor yarışları uluslararası hale geldi, sistematik eğitim çalışmaları, ilgili yarışmaların organizasyonu için tüm koşullar yaratıldı.

İlham verici bir örnek gösteren devlet başkanı düzenli olarak bisiklet ve araba sporları yapmak için zaman alır, diğer sporlarla birlikte gelişimlerini destekler ve teşvik eder. Tüm bu geniş çaplı ve enerjik faaliyet, her şeyden önce, gençlerin, bağlılıklarını, isteklerini ve aktif eğlenceye olan alışkanlıklarını artırarak, güçlü fiziksel sağlıklarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Ardından, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'a sosyal tesislerin ve diğer departman tesislerinin projelerinin yanı sıra konumlarının çizimleri verildi. Projeleri inceleyen ve onlar hakkındaki görüşlerini ifade eden devlet başkanı, kitlesel kültürel etkinlikler düzenlemek için arena topraklarında bir arena oluşturma ve bu konuda bir takım talimatlar vermenin uygunluğuna dikkat çekti.

Sunulan projeler, ülkenin askeri ve kolluk kuvvetlerinin maddi ve teknik tabanının tutarlı bir şekilde güçlendirildiğini açıkça göstermektedir. Özellikle motor sporlarında yapılan yarışmalar da dahil olmak üzere, bölüm sporları tesislerinin inşaatına da devam edilecektir.

Ek olarak, devlet başkanı Motorport Center bölgesini daha da genişletme gereği, burada ilgili tesislerin inşaatı, sunulan projeler hakkında bir takım yorumların yapılması ve bunlarda değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.

Daha sonra İçişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'dan sürüklenme platformunu yeni bir spor otomobil üzerinde test etmesini istedi.

Devlet başkanı, kursun konfigürasyonunu, dönüşleri, kıvrımları ve döngüleri arasındaki mesafeyi gösteren bir diyagramı gözden geçirdi.

Uluslararası standartlara uygun otoyol 300 metre uzunluğunda ve 145 metre genişliğinde bir alana döşenmiştir ve drift parkının toplam alanı 4.35 hektardır.

Yeni bir rota denemeden önce, Başkan gerekli hazırlıkları yaptı. Bu yüzden, devlet başkanı, kurallarına göre belirli bir aralığa uyması gereken kumaş ve otomobil lastiklerinin sıcaklığını ölçtü. Bu göstergelerden, makinenin çevirebileceği maksimum hıza ve gerçekleştirilen karmaşık sürüklenme ve dönüşlerin sonucuna bağlıdır.

Ardından Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov yeni Nissan yarış arabasını inceledi, bir spor arabaya girdi, özel emniyet kemerleri taktı, aletleri kontrol etti ve aracı harekete geçirdi, ilk önce otoyolda bir deneme çalışması yaptı, arabanın özelliklerini ve depolama alanını test etti.

Test sürüşünden sonra, devlet başkanı, birkaç kez yüksek hızda bir sürüklenme parkurunu geçerek, uzun süren kaymayı ustaca dönüşlere dönüştürerek ustaca değiştiren gerçek bir aşırı spor sürüş sınıfı gösterdi.

Devlet başkanının himayesinde, son yıllarda Türkmen motor yarışı yeni bir gelişme seviyesine ulaştı. Bunun kanıtı, ekibimizin uluslararası mitinge katılımıydı.

2009'da Türkmenistan Devlet Başkanı'nın girişimi sırasında ülkemizden gelen sporcuların katıldığı Kazan-Aşkahabad yolu boyunca “İpek Yolu” adlı ilk uluslararası ralli düzeninin yapıldığı belirtilmelidir.

Türkmen lideri Gurbanguly Berdimuhamedov, örneğin, Türkmenistan'ın ilk otomobil yarış şampiyonasının gerçekleştiği Eylül 2013'te Aşkabat'taki Autosport Center'ın açılış gününde olduğu gibi, spor arabalarını yönetmede mükemmel beceriler gösterdi. Yine Ağustos 2015'te, devlet başkanının toprak kayması kazandığı Türkmen başkentinde Alfa Romeo Kupası'nda bir turnuva düzenlendi.

Nisan 2016’da, Motorport Center’daki yeni motor sporları kompleksinin açılış töreninde, Türkmenistan Cumhurbaşkanı, rekabet alanını ATV’de test etti. Aynı zamanda, bir BMW spor otomobilindeki devlet başkanı, yüksek hızda çeşitli karmaşık manevralar yapmayı başardı.

Eylül 2018'de, Türkmenistan Cumhurbaşkanı girişimi sırasında, uluslararası ralli Amul-Khazar ülkemizde büyük bir başarı ile geçti. Ayrıca, son zamanlarda, bu yılın şubatında, Türkmen sporcuların Rusya-Kuzey Ormanı 2019 Dünya Kupası sahnesinde bir kar buzağı mitingine katıldıklarını ve podyumda iyi yer aldıklarını da ekleyebilirsiniz.

Kitlesel fiziksel kültür ve spor gelişimine büyük önem veren, sağlıklı bir yaşam tarzının aktif bir destekçisi olan Gurbanguly Berdimuhamedov, otomotiv dahil olmak üzere çeşitli sporlarda örnek bir örnek olduğunu gösteriyor.

Şu anda, yurt içi autosport büyük fırsatlar sunuyor. Bu durumda, önemli bir rol devlet başkanının kişisel katılımına aittir.

Yarış sonunda katılımcılar, Cumhurbaşkanı'nı deneyimli ve cesur bir sürücünün mükemmel becerisi için tebrik etti.

... Parlak bir sürüklenme atölyesinden sonra, Japon şirketi Nissan otomobillerinin belirli avantajlarına dikkat çeken Türkmenistan Devlet Başkanı, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri ile temas kurma ve deneyim alışverişinde bulunma ihtiyacını vurgulayarak, ilgili çalışmaları yürütme talimatını verdi. Bundan sonra, devlet başkanı, çalışmalarında herkese başarılar dileğiyle, sahneyi terk etti.
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 15:19
YORUM EKLE