Dünya

Donald Trump idam rekoru kıracak! Son 124 yılda ilk kez!

ABD’de 3 Kasım’da gerçekleşen seçimlerin ardından Demokrat Joe Biden, rakibi Donald Trump’ı yendi. Geçiş sürecinin tamamlanmasıyla 20 Ocak’ta yapılacak resmi törenin ardından Biden’ın resmen başkanlığa başlaması bekleniyor. Halen daha resmi olarak ABD Başkanı olan Donald Trump, bu geçiş döneminde federal infazlara onay vermekle meşgul.

Siyasi geleneklere göre başkanlığın el değiştirdiği geçiş süreçlerinde federal infazlar durduruluyor. Ancak Trump’ın tam da bu dönemde 5 federal idamın gerçekleşmesi için onay vermiş durumda. Bu durumun 130 yıldır sürdürülen siyasi geleneklerle bağdaşmadığı ifade edildi. ABD’nin yeni başkanı olacak Biden’ın vaatlerinden birinin ise idam cezasını kaldırmak olduğu biliniyor.

Adalet Bakanı Barr: “İdam kararını biz vermiyoruz, sadece onaylıyoruz”

Trump yönetiminde bu yılın temmuz ayından beri 13 federal ölüm cezası uygulandı. Bu geçiş döneminde onaylanan 5 idam kararının gerçekleşmesi halinde, Trump son 100 yılda en fazla sayıda idam kararını onaylayan başkan olacak. Adalet Bakanı William Barr, getirilen eleştirilere karşın, sadece yargı kararlarını onayladıklarını, bu kararları kendilerini vermediğini hatırlattı.

1988’den beri sadece 3 federal idam gerçekleşti!

Trump’ın onayladığı idam kararlarına göre ilk olarak bu hafta 40 yaşındaki Brandon Bernard ile 56 yaşındaki Alfred Bourgeois infaz edilecek. Bu iki idamın gerçekleşmesi durumunda bu yıl infaz edilen federal idam sayısı 10’u bulacak. Bu sayıda federal idam kararı en son 1896 yılında verilmişti. ABD’de federal ölüm cezası yeniden 1988 yılında kabul edilmişti. Bu yıldan Trump’ın başkan seçildiği 2016’ya kadar sadece 3 federal infaz gerçekleştirilmişti. Bu infazların arasında Oklahoma bombacısı Timothy McVeigh de bulunuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir