DSÖ uyardı: Bu yavaşlık kabul edilemez!

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) Avrupa Direktörü Kluge, koronavirüse karşı geliştirilen aşıların piyasaya sürülmesindeki yavaşlığın kabul edilemeyeceğini, söz konusu sürece hız kazandırılmasının gerekli olduğunu söyledi.

kluge

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) Avrupa Direktörü Kluge, koronavirüsün üstesinden gelmenin en iyi yolunun aşılar olduğunu belirterek, söz konusu aşıların koronavirüsü engelleme konusunda ciddi derecede etkili olduklarını dile getirdi. Koronavirüse karşı geliştirilen aşıların piyasaya sürülmesindeki yavaşlığın kabul edilemeyeceğini belirten Kluge, aşı üretimine hız kazandırılması, aşılama programının önünde bulunan engellerin azaltılması ve tüm aşı şişelerinin kullanılmasıyla sürece hız kazandırılabileceğini söyledi.

“Hem aşılama hem de tedbirler koronavirüsü bitirecek”

Kluge, hem tedbirlerin hem de aşılamanın koronavirüsü bitireceğine dikkat çekti. Koronavirüse karşı aşı üretiminin artırılmasının ve tedbirlere uyumun devam ettirilmesinin şart olduğunu aktaran Kluge, gelecek dönemde kaç insanın koronavirüse yakalanacağının ve kaç kişinin yaşamını yitireceğinin tamamen insanların kendilerine bağlı olduğunu dile getirdi. Kluge, koronavirüsün yayılımının durdurulabileceğini vurguladı.

“Önlemleri esnetme vakti değil”

Şimdi önlemleri esnetme vakti olmadığına dikkat çeken Kluge, koronavirüsle mücadele sürecinin riske atılmaması gerektiğini söyledi. Kluge, herkesin fedakârlık gösterdiğini belirterek, koronavirüsün kontrol altında tutulması gerektiğini aktardı.

Yaklaşık 24 bin can kaybı gerçekleşti

Geçtiğimiz hafta Avrupa ülkelerinde 1,6 milyon vaka tespit edilirken, yaklaşık 24 bin can kaybı gerçekleşti. DSÖ’den (Dünya Sağlık Örgütü) Nitzan, Avrupa ülkelerinde 5 hafta önce vaka sayılarının 1 milyonun altına gerilediğini hatırlatarak, şu anki durumun gerçekten endişelendirdiğini ifade etti. Avrupa ülkelerinde 80 yaş ve üstü kişiler hariç bütün yaş gruplarında vaka sayılarının arttığı öğrenildi. Yalnızca 80 yaş ve üstü kişiler arasında vaka sayılarındaki düşüşün devam ettiği ve aşılama sürecinin başlamasından sonra can kayıplarında da düşüş meydana geldiği bildirildi.

6 bini aşkın hayat kurtarıldı

2020 senesinin Aralık ayında toplu aşılama programına geçildiğinden beri 70 yaş üstü kişilerde 6 bini aşkın hayat kurtarıldığı öğrenildi. İsrail tarafından yapılan açıklamada, Pfizer-BioNTech aşısının hem koronavirüsü, hem de ağır rahatsızlığı ve hastaneye kaldırılmayı engellemede yüzde 90 oranında koruma sağladığı ifade edildi.

Pfizer-BioNTech aşısının koruma oranı nedir?

Pfizer-BioNTech aşısının koruma oranı, yapılan son açıklamaya göre yüzde 91,3 oldu. Söz konusu aşının, Güney Afrika mutasyonunda ise yüzde 100 oranında koruma sağladığı bildirildi. Koronavirüse karşı minimum 6 ay etkili olan aşının önceki etkinlik oranı ise yüzde 95,3 olarak duyurulmuştu.