Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

18 Ocak 2021 Pazartesi 17:53:49

DSÖ’den rehavet uyarısı: Sadece aşıya güvenen ülkelerde vaka sayıları artıyor!

Dünya Sağlık Örgütü’nün üst düzey yöneticilerinden gelen açıklamalara göre koronavirüs aşıları salgını bitirmede tek başına etkili olmayacak. Açıklamalarda, maske ve sosyal mesafe kurallarının esnetildiği ülkelerde vaka sayılarının arttığı hatırlatıldı ve salgınla mücadelede rehavete kapılmamak gerektiği bildirildi.

Dünyanın birçok ülkesinde başlayan koronavirüs aşılanması birçok kişiyi önlemleri aksatmaya itiyor. Aşının salgını hemen bitireceğine dair yayılan yanlış inanç, maske kullanımı ve sosyal mesafe gibi sağlık kurallarının esnetilmesine neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aşıların bütün sorunları anında çözüp maskeye gerek bırakmayacağına dair yayılan yanlış inançlara karşı uyarılarda bulundu.

Halen daha en etkili silahlar maske ve sosyal mesafe!

Koronavirüsle girişilen mücadelede maske, sosyal mesafe ve temizliğin halen daha en etkin silahlar olduğu hatırlatıldı. Salgınla mücadelede kullanılan yöntemlerde gevşeme olmaması gerektiğini aktaran DSÖ’nün üst düzey danışmanlarından Dr. Bruce Aylward, aşıların tüm sorunları çözecek “sihirli bir değnek” görülmesinin tehlikesine işaret etti. Örgütün üst düzey yöneticisi Mike Ryan da tatil ve soğuk havaların virüsün kolaylıkla yayılmasına zemin oluşturduğu aktardı. Ryan, salgının sona ermesi için aşının tek başına kullanılabilecek güçte bir silah olmadığını belirtti.

“Aile içi virüs bulaşma zincirini kıramıyoruz”

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşılara rağmen birçok Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika ülkesinde vaka sayılarının arttığını hatırlattı. Ghebreyesus, bunun en temel nedeninin aile içi görüşmelerin sürdürülmesi ve bulaş zincirinin bu nedenle kırılamaması olduğunu söyledi. DSÖ’den gelen bu açıklamalar, maske kullanımının bir süre daha hayatımızdan çıkmayacağını gösteriyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı