DSÖ’nün Vuhan raporu sızdı! Covid-19’un kaynağı…

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni tip koronavirüsün ilk görüldüğü Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde araştırmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ/WHO) ekibinin hazırladığı rapor basına sızdırıldı. İşte Covid-19’un kaynağı…

DSÖ’ye (Dünya Sağlık Örgütü/WHO) bağlı ekibin yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin 31 Aralık 2019 tarihinde ilk görüldüğü Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan şehrine yaptığı ziyaret sonrası hazırlanan taslak rapor basına sızdırıldı.

Dünyayı kasıp kavuran ve şimdiye kadar 2 milyon 800 bine yakın insanın hayatına mal olan ve 127 milyon 850 bine yakın insanın enfekte olduğu Covid-19 pandemisinin kaynağını tespit etmek üzere sürdürülen DSÖ’ye (Dünya Sağlık Örgütü/WHO) bağlı 13 kişilik ekibin Vuhan kentinde yaptığı incelemeye dair taslak rapor ortaya çıktı.

13 bilim insanının ortaklaşa hazırladığı raporda, 4 ana olasılık üzerinde duruluyor.

Yarasalara başka bir hayvandan geçti

Koronavirüsün nasıl yayıldığına dair sıralanan ihtimaller arasında en güçlüsü, yarasalara başka bir hayvandan bulaşmış olması. Diğer taraftan, en büyük ihtimaller arasında bulunan “Covid-19’un laboratuvarda üretilip yayılması” olasılığı ise tamamen rafa kaldırıldı.

Rapor değişebilir

Basına sızan rapor aslında henüz tam olarak olgunlaşmamış ve yayınlanmamış bir rapor. Ön rapor demek bile yeterli olmuyor çünkü rapor sızdırıldığında hâlâ yazılmaya devam ediliyor olduğu görülüyor. Bu nedenle daha çok değişiklikler yapılabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nden daha önce yapılan bir açıklamada raporun yayınlanacağı söylenmiş fakat duyurulan tarihler yaklaştığında ertelemeye gidildiği kaydedilmişti.

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) kaynağını araştırmak üzere Hubey eyaletine bağlı Vuhan şehrine 14 Ocak 2021 tarihinde giden DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ekibi, zorunlu karantina uygulamasının sona ermesi sonrası incelemelere devam etmişti.