Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

9 Ocak 2021 Cumartesi 13:32:00

Dünya Sağlık Örgütü’nden zengin ülkelere aşı eleştirisi! Fakir ülkelerin hiçbiri aşı alamadı!

Birçok fakir ülkeye koronavirüs aşısının ulaşmadığını açıklayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu sorunun üzerinde ciddi şekilde durmak gerektiğini bildirdi.

Koronavirüs salgınını bitirmesi umut edilen aşılar, halihazırda 42 ülkede uygulanmaya başlandı. Pfizer/Biontech, CoronaVac ve Sputnik V aşısı kullanılan yaygın aşıların başında geliyor. Ancak aşılanmanın halen daha başlamadığı ve hatta hiç aşının ulaşmadığı ülkelerin bulunması, madalyonun diğer yüzünün pek de parlak olmadığını gözler önüne seriyor.

“Virüsün kökenini araştıracak bilim insanlarını ülkeye sokmadılar”

Bazı ülkelere aşının halen daha ulaşmamasının ciddi bir sorun olduğunu kaydeden DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşıların son durumuna dair bilgilendirme yaptı. Koronavirüsün kökenlerini ortaya çıkarmak için Çin’e giden bilim insanlarının ülkeye sokulmadığını hatırlatan Ghebreyesus, konuya ilişkin görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

“Zengin ülkeler hemen anlaşma yapıyor, fakirlere kalmıyor”

Üretilen koronavirüs aşılarının çoğunun zengin ülkeler tarafından hemen satın alındığını kaydeden Ghebreyesus, bu duruma karşı çıktı. Ghebreyesus, zengin ülkelerin aşı şirketleriyle ikili anlaşmalara gitmesi sonucu orta gelir düzeyindeki ya da fakir ülkedeki ciddi hastaların aşılanamayacağını söyledi. Aşı geliştiren bazı ülkelerin DSÖ ile bilgi paylaşımına yanaşmadığını belirten Ghebreyesus, “aşıda milliyetçilik yapmanın” yanlış olduğunu dile getirdi.

Orta gelirli ülkelerin yüzde 6’sının aşılanmaya başladığını belirten DSÖ Başdanışmanı Bruce Aylward, fakir ülkeler için bu oranın yüzde 0 olduğunu kaydetti. Haritanın kırmızıya çalan renginin bir an evvel değiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Aylward, zengin ülkelerin yarısının aşılanmaya başladığını bildirdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı