EAEU ülkeleri, emeklilik maaşları sorununu Birlik çerçevesinde çözmeyi amaçlamaktadır.

Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU), bir sendika devletinden bir başkasına emekli maaşları verme sorununu çözecek olan emekli aylığı alanındaki sorunlu s

EAEU ülkeleri, emeklilik maaşları sorununu Birlik çerçevesinde çözmeyi amaçlamaktadır.
Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU), bir sendika devletinden bir başkasına emekli maaşları verme sorununu çözecek olan emekli aylığı alanındaki sorunlu sorunları çözmeyi planlıyor.

“Gündemin en önemli konusu, çalışanlara emeklilik aylığı sağlanması alanında uygun koşulların sağlanmasıdır. Emekli aylıkları ile ilgili taslak bir anlaşma taslağı üzerinde çalışmaya devam ediyoruz, bu belgenin en erken koordinasyonuna duyulan ihtiyaç Aralık 2018'de Kazakistan Cumhurbaşkanı tarafından belirtildi ”dedi. Zhaksylykov, Cuma günü EAEU’da Kazakistan’ın ticaret politikasının uygulanması konulu Parlamento Senatosu’nda bir hükümet saatinde.

Anlaşmanın, çok sayıda göçmen işçinin emekli aylığı alanındaki sorunlu sorunları çözeceğini belirtti.

“Bugün uzman tahminlerine göre, bir milyondan fazla insan var. Emeklilik haklarının oluşumu ve uygulanması bakımından, çalışanların çalışma devletinin vatandaşları ile eşit hakları sağlanacaktır. Sendikanın diğer devletlerinin toprakları üzerindeki çalışma süreleri için, şu anda böyle olmayan emeklilik hakları oluşturulacak. Emekli maaşlarının bir sendika devletinden başka bir sendika devletine ihraç edilmesi sorunu çözülecek. AET Bakanı, şu anda, taslak anlaşmanın iç devlet prosedürleri için gönderileceğini umuyor ”dedi.

Komisyonun bir üyesi, sendika içindeki ekonomik entegrasyonun en önemli sonuçlarından birini 2015'ten itibaren tek bir iş piyasasının başlangıcı olarak nitelendirdi. Ona göre, sendika devletlerinin vatandaşları üçüncü ülkelerin vatandaşlarına kıyasla önemli avantajlar elde etti. Bu nedenle, işlerin yürütülmesinde ulusal kotalara ve yerel işgücü piyasalarının korunmasına ilişkin kısıtlamalara tabi değildirler.

“İşçilerin sosyal güvencesi, aynı şartlarda ve istihdam devletinin vatandaşları ile aynı şekilde yapılmaktadır, çalışma ülkesinde geçici olarak kalma süresi iş sözleşmesi veya medeni hukuk sözleşmesi süresi ile belirlenir. Eğitim sertifikalarının tanıma prosedürleri olmadan doğrudan tanınması sağlandı ve kişisel gelirlerin vergilendirilmesi için tek biçimli koşullar sağlandı ”dedi.
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 15:03
YORUM EKLE