EAEU'daki emekli aylıkları anlaşmasının 2019'da imzalanması planlanıyor

Avrasya Ekonomik Birliği'nde emekli maaşlarına ilişkin anlaşmanın, Avrasya Ekonomik Komisyonu (EEC) basın servisinin 2019 yılında imzalanması planlana

EAEU'daki emekli aylıkları anlaşmasının 2019'da imzalanması planlanıyor
Avrasya Ekonomik Birliği'nde emekli maaşlarına ilişkin anlaşmanın, Avrasya Ekonomik Komisyonu (EEC) basın servisinin 2019 yılında imzalanması planlanan Avrupa Komisyonu'nun (AET) ekonomi ve mali politikalar kurulu üyesi Timur Zhaksylykov'a atıfta bulunuyor.

Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mger Grigoryan ile Erivan'da düzenlenen bir görüşmeden sonra, “AEB'deki emekli aylıkları anlaşmasının 2019'da imzalanması planlanıyor” dedi.

Partiler, Avrasya Ekonomik Birliği'nde (EAEU) emekli aylıkları alanındaki mevcut durumu tartıştılar. Ayrıca, AET Bakanı, işçilerin anlaşmayı kabul ettikten sonra alacağı faydalar hakkında bilgi verdi.

Halen devletlerdeki emeklilik sistemleri farklı şekillerde faaliyet göstermektedir. Modelleri, emeklilik hakkının ortaya çıkması için şartlar (emeklilik yaşı, hizmet süresi, bireysel emeklilik oranı) ile kesintilerin büyüklüğü ve kaynakları farklıdır. Ek olarak, AE’den gelen işçilerin emeklilik hakları Birliğin tüm ülkelerinde oluşturulmamıştır. Sonuç olarak, Birliğin diğer ülkelerinde çalışan vatandaşlar emekli maaşlarının bir kısmını kaybederler.

“Anlaşma çalışmaları birkaç yıldan beri devam ediyor, Aralık 2018'de belge üzerindeki yerel anlaşma tamamlandı. Yakın gelecekte, imzalanması için gerekli olan iç prosedürler için Birlik ülkelerine gönderilmesi planlanmaktadır. 2019'da belgenin imzalanacağını umuyoruz, ”dedi Timur Zhaksylykov.

Anlaşma, sendikalarda çalıştıkları ülkeye bakılmaksızın, işçilere eşit koşullarda emekli aylıkları sağlanmasını sağlar. Her devletin kendi bölgesinde iş tecrübesi süreleri için ödeme yapacağı varsayılmaktadır.

T. Zhaksylykov, anlaşmanın başka bir EAEU eyaletinde emekli maaşlarının ihracatı ve iş deneyimi için muhasebe sorununu çözeceğini de sözlerine ekledi. Belge, Birlik vatandaşlarının sosyal koruma düzeyini artırmaya yardımcı olacak.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 14:14
YORUM EKLE