Esed askerleri Hafter’e kaçıyor

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin, askerine maaş ödeyemez duruma düştüğü, rejimden umudunu kesen bazı askerlerin ise firar ederek Hafter saflarına para karşılığı katılmak için Libya'ya gitmek için uğraştığı iddia edildi.

esed_askerleri_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bölgedeki askerî kaynaklardan sağlanan bilgilere göre, Suriye’de 10 yıldan fazla süren iç savaş sebebiyle giderek artan ekonomik sıkıntılar Esed rejimini, askerlerine maaş ödeyemez duruma getirdi.

Hafter saflarında paralı savaşmak için kaçıyorlar

Beşşar Esed rejiminin maaş ödemelerinde sorun yaşanması sebebiyle Halep, Humus ve Hama bölgelerinde rejim askerlerinin ve milislerin bir bölümünün para kazanmak için Hafter güçlerinin saflarına katılmak istediği ve Libya’ya gitmenin yollarını aradıkları iddia edildi.

“Paralı askerlik” kazanç kapısı oldu

Suriye’de gün geçtikçe yükselen işsizlik ve enflasyona karşı “paralı askerlik” yönteminin önemli bir kazanç kapısı durumuna gelmeye başladığına dikkat çeken kaynaklar, Hımeymim Askerî Üssü’nün merkez amaçlı kullanıldığı süreçte Libya dışında Venezuela’da da görev yapmak için paralı askerler devşirilmek istendiğini belirtti.

Para için savaşıyorlar

Para kazanmak için Libya’ya gitmek maksadıyla Esed rejimi saflarından bazı askerler ve milislerin firar ettiği kaydedildi.

Öte yandan Suriye’de, paralı savaşçı olarak ülke dışına çıkabilmek için zorunlu askerlik hizmetinin tamamlanmış olması ön şartının getirildiği ortaya çıktı. Ön şarta sahip olmayanların ise, askerlik hizmetini yerine getirme zorunluluğu bulunmayanların kimliklerini satın almak suretiyle bu sorunu aşmaya çalıştıkları öğrenildi.