Eski arabalar Bişkek'in filosunun% 84'ünü oluşturuyor ve hava kirliliğinin ana kaynağı!

Munara Borombaeva. Eski arabalar Bişkek’in toplam filosunun% 84’ünü oluşturuyor ve hava kirliliğinin ana kaynağı. Bu, Orta Asya'daki Amerikan Üniver

Eski arabalar Bişkek'in filosunun% 84'ünü oluşturuyor ve hava kirliliğinin ana kaynağı!
Munara Borombaeva. Eski arabalar Bişkek’in toplam filosunun% 84’ünü oluşturuyor ve hava kirliliğinin ana kaynağı. Bu, Orta Asya'daki Amerikan Üniversitesi Çevre ve Gelişme Çalışmaları Merkezi tarafından yapılan bir çalışmada belirtilmiştir.

Çalışmaya göre, araç egzoz gazları Bişkek'teki hava kirliliği seviyesinin şekillenmesinde belirleyici bir rol oynuyor. Birincisi, Bişkek'te çok fazla araba var ve ikincisi de arabaların% 84'ü eski. Ayrıca, otomobillerin% 25'i katalizörsüz kullanıyor, düşük kaliteli benzin kullanıyor.
Bişkek'te 2013'ten 2018'e kadar kayıtlı otomobil sayısı 240 binden 400 bine yükseldi. Aynı zamanda, araçların% 65'i başkentte yoğunlaşmıştır. Otomobillerin% 92'si 10-15 yaş ve üstü.

Ayrıca Bişkek'te günlük olarak, ülkenin diğer bölgelerinden, yurtdışına yakın ve uzak mesafelerden binlerce araç geliyor.

Mevcut verilerin analizi, son beş yıl içerisinde Bişkek ve Oş kentlerinde hava kalitesinin belirgin şekilde kötüleştiğini gösterdi. Ölçülen göstergeler arasında, özellikle endişe verici olan, nitrojen dioksit ve formaldehit konsantrasyonları, 2017 ve 2018'de izin verilen maksimum izin verilen orandan çok daha yüksek.

Devlet Çevre Koruma ve Orman Ajansı'na (SAEPF) göre, Bişkek atmosferine yıllık toplam kirletici emisyonu 240 bin ton, bunun 180 bin tonu motorlu taşıtlardan emisyondur.
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 18:20
YORUM EKLE