Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

26 Aralık 2020 Cumartesi 11:14:30

Eski Yunan Dışişleri Bakanı Pangalos yazdı! Terör elebaşı Öcalan’ın yakalanış sürecine dair çarpıcı detaylar!

Bir kitap yazan eski Yunan Dışişleri Bakanı olan Teodoros Pangalos, terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın yakalanış süreciyle ilgili önemli detaylar verdi.

Yunanistan’da 1990’lı yıllarda Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten ve terör örgütü elebaşı Öcalan’ın yakalandığı “Öcalan krizi” sonrası görevden alınan Teodoros Pangalos, yazdığı kitabında önemli bilgiler verdi.

1995 yılında Yunan siyasetçilerin Türkiye-Irak sınırına giderek Öcalan ile görüştüğünü kaydeden Pangalos, bu siyasetçilerin Öcalan’ı yüreklendirdiğini aktardı. Stalinci olması ve kendisine uymayan faaliyetlerde bulunması nedeniyle o dönem Öcalan’dan hoşlanmadığını belirten Pangalos, Yunan siyasetçilerin “bir Türk-Yunan savaşı çıkacağına dair” Öcalan’a umut verdiklerini aktardı. Yunan istihbarat teşkilatı olan EYP’nin Öcalan’ı o dönem Atina’ya getirdiğini ifade eden Pangalos, kendisinin de konuyla ilgili bazı çabaları olduğunu itiraf etti.

Öcalan’ın Afrika yolculuğu!

Öcalan’ı kabul etmesi için dönemin Güney Afrika Cumhurbaşkanı olan Nelson Mandela’yı ikna etmeye çalıştığını aktaran Pangalos, Mandela’nın da Öcalan hareketinden hoşlanmadığını belirtti. Öcalan’ı Güney Afrika’ya götüren uçağın yakıt almak için Nairobi’ye indiğini kaydeden Pangalos, o arada Mandela’nın istifa haberini aldıklarını aktardı. İstifa kararı sonrası Güney Afrika’nın yeni yönetiminin Öcalan’ı istemediğini belirten Pangalos, Nairobi’deki Yunan Büyükelçisi Yorgo Kostula’nın Öcalan’ı konuk ettiğini söyledi. Hatta Öcalan’ın beraberindeki üç cariyesiyle birlikte bir rezidansta ağırlandığı kaydedildi.

“Öcalan’ın çantasındaki para Yunanistan’dan geldi”

Nairobi’de yakayı ele veren terör örgütü lideri Öcalan’ın yanındaki çantada bomba olabileceğinden şüphelendiklerini aktaran Pangalos, çantanın bir araçta kaldığını belirtti. Pangalos, çantanın bomba yerine 100 dolardan oluşan banknotlarla dolu bir para çantası olduğunun anlaşıldığını dile getirdi. Dönemin Yunan Dışişleri Bakanı olan Pangalos, bu paranın kaynağının Yunan Dışişleri’nin örtülü ödeneği olduğunu itiraf etti. Pangalos, Öcalan’ın yakalanmasıyla patlak veren “Öcalan krizi” nedeniyle daha sonra görevden alındığını hatırlattı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı