Evergreen’in sahibinden özür geldi: Zorlanıyoruz!

Süveyş Kanalı'nda karaya oturan ve deniz trafiğini durma noktasına getiren Evergreen'in sahibi olan Shoei Kisen, söz konusu yük gemisinin tekrar yüzdürülmesi konusunda zorluk yaşandığını belirterek, bu durumdan olumsuz yönde etkilenen gemi operatörlerine özürlerini iletti.

evergreen7

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evergreen kum fırtınası ve kuvvetli rüzgâr nedeniyle 24 Mart 2021 tarihinde Süveyş Kanalı’nda rotadan çıkmış, daha sonra kıyıya çarpan yük gemisi Süveyş Kanalı’nda sıkışmıştı. Süveyş Kanalı’nda trafiği durma noktasına getiren Evergreen’in sahibi Shoei Kisen, bu durumdan olumsuz yönde etkilenen tüm gemi operatörlerine özürlerini iletti.

“Zorluk yaşanıyor”

Shoei Kisen, Evergreen’in tekrar yüzdürülmesine yönelik çalışmalar kapsamında zorluk yaşandığını belirterek, söz konusu yük gemisinin kurtarılması için iş birliği sağlanacağını ve yoğun çaba harcanacağını duyurdu.

Çalışmalar devam ediyor

Birçok hafriyat makinesi ile çekici römorkörün yer aldığı çalışmalarda Evergreen’in yeniden yüzdürülmesi için ciddi bir emek sarf ediliyor.

Hollanda’ya gidiyordu

Evergreen, 2018 senesinde Japonya’ya bağlı Ehime eyaletinde bulunan Imabari Shipbuilding tarafından üretilmişti. Çin’den hareket eden yük gemisi, Hollanda’ya gitmek üzere seyir halindeydi. Avrupa ile Asya arasında ticari gemiler için kritik bir rota olarak görülen Süveyş Kanalı’ndan her sene 18 bine yakın gemi geçiyor.

“Haftalar boyunca devam edebilir”

Evergreen’i kurtarma çalışmalarını yürüten Boskalis isimli şirketin CEO’su Peter Berdowski, söz konusu çalışmaların ne kadar devam edeceğini açıklamak için henüz erken olduğunu söylemişti. Söz konusu çalışmaların haftalar boyunca devam edebileceğini kaydeden Berdowski, Evergreen’in kıç bölümü ile baş bölümünün Süveyş Kanalı’nın her iki tarafına da yaslandığını dile getirmişti.

“Konteynerlerin boşaltılması gerekli olabilir”

Berdowski, yük gemisini “büyük bir balina”ya benzetmişti. Sahilde bulunan bölümlere ciddi bir yük bindiğini ifade eden Berdowski, Evergreen’de bulunan suyun, yakıtın ve konteynerlerin boşaltılmasının ve bu yükün azaltılmasının gerekli olabileceğini belirtmişti.

Gemiler demir attı

Süveyş Kanalı’nın kapanmasından sonra Hint Okyanusu, Süveyş Körfezi ve Akdeniz’de çok sayıda geminin demir attığı görüldü. Limanlarda da ciddi bir tır kuyruğunun meydana geldiği fark edildi. Süveyş Kanalı’nda bekleyen gemilerin Afrika’nın çevresinden dolaşarak yollarına devam etmeleri önerildi. Afrika’nın çevresinden dolaşılmasının yolu bir hafta kadar uzattığı biliniyor.

Ticaret durdu

Süveyş Kanalı’nın kapanması sonucu dünya ticaretinin yüzde 10’a yakın bir bölümünün de durduğu ifade ediliyor. Bu durumun özellikle petrol fiyatlarını etkileyebileceği söyleniyor.