Ana sayfa DÜNYA Exxon, Teksas’tan rüzgar ve güneş enerjisi satın alacak!

Exxon, Teksas’tan rüzgar ve güneş enerjisi satın alacak!

0
PAYLAŞ

Exxon Mobil şirketi, Batı Teksas’ta petrol üretmek için yenilenebilir enerji kullanacak. Danimarka’nın Orsted ile yaptığı 12 yıllık anlaşma kapsamında Exxon, en hızlı gelişen Abd petrol sahası olan Permian Havzasında 500 megavat rüzgar ve güneş enerjisi satın alacak. NEF’e göre, bir petrol şirketi tarafından imzalanmış en büyük yenilenebilir enerji sözleşmesi olduğu bildirildi ve sözleşme şartları açıklanmadı.

Analist Kyle Harrison, petrol sektöründe farklı şirketlerin nasıl tepki verdiğini görmek ilginç olacak dedi ve bu tarz bir hizmet satın almasının tarihte ilk olduğunu vurguladı.

Exxon, fosil yakıtlarla rekabet edebilecek kadar ucuz hale geldikçe temiz enerjiye yöneliyor. Rüzgar ve güneş çiftlikleri, petrol üretiminin artmasıyla birlikte elektrik talebinin yükseldiği bir bölgede inşa ediliyor.

Teksas merkezli petrol üreticisi Irving’in sözcüsü Julie King, güç kaynağımızı çeşitlendirmek ve rekabetçi maliyetler sağlamak için fırsatları sık sık değerlendiriyoruz. Şirket, iklim değişikliği konusunda yanıltıcı yatırımcıları reddediyor dedi.

Exxon’un satın alacağı gücün yarısı, Orsted’in 2020 yılında bitirmeyi planladığı Sage Draw rüzgar çiftliğinden gelecek. Gerisi 2021 yılında bitmesi planlanan Permiyen Güneş Çiftliğinden temin edilecek açıklaması yapıldı.Sosyal Medya ve Mobil Uygulama Üzerinden Bizi Takip Edin!
Android Uygulamamız için Tıklayınız
Facebook Sayfamız için Tıklayınız
İnstagram için Tıklayınız

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here