Exxon, Teksas'tan rüzgar ve güneş enerjisi satın alacak!

Exxon Mobil şirketi, Batı Teksas'ta petrol üretmek için yenilenebilir enerji kullanacak. Danimarka'nın Orsted ile yaptığı 12 yıllık anlaşma kapsamın

Exxon, Teksas'tan rüzgar ve güneş enerjisi satın alacak!
Exxon Mobil şirketi, Batı Teksas'ta petrol üretmek için yenilenebilir enerji kullanacak. Danimarka'nın Orsted ile yaptığı 12 yıllık anlaşma kapsamında Exxon, en hızlı gelişen Abd petrol sahası olan Permian Havzasında 500 megavat rüzgar ve güneş enerjisi satın alacak. NEF'e göre, bir petrol şirketi tarafından imzalanmış en büyük yenilenebilir enerji sözleşmesi olduğu bildirildi ve sözleşme şartları açıklanmadı.

Analist Kyle Harrison, petrol sektöründe farklı şirketlerin nasıl tepki verdiğini görmek ilginç olacak dedi ve bu tarz bir hizmet satın almasının tarihte ilk olduğunu vurguladı.

Exxon, fosil yakıtlarla rekabet edebilecek kadar ucuz hale geldikçe temiz enerjiye yöneliyor. Rüzgar ve güneş çiftlikleri, petrol üretiminin artmasıyla birlikte elektrik talebinin yükseldiği bir bölgede inşa ediliyor.

Teksas merkezli petrol üreticisi Irving'in sözcüsü Julie King, güç kaynağımızı çeşitlendirmek ve rekabetçi maliyetler sağlamak için fırsatları sık sık değerlendiriyoruz. Şirket, iklim değişikliği konusunda yanıltıcı yatırımcıları reddediyor dedi.

Exxon'un satın alacağı gücün yarısı, Orsted'in 2020 yılında bitirmeyi planladığı Sage Draw rüzgar çiftliğinden gelecek. Gerisi 2021 yılında bitmesi planlanan Permiyen Güneş Çiftliğinden temin edilecek açıklaması yapıldı.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 00:39
YORUM EKLE