Fransa’da bir günde 65 binden fazla vaka kayıtlara geçti!

Koronavirüsün en fazla etkilediği Avrupa ülkelerinden biri olan Fransa'da son bir günde 66 bin 794 vakanın kayıtlara geçtiği öğrenildi.

fransa_koronavirüs

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da koronavirüsün seyri tehlikeli bir boyuta ulaştı. Söz konusu ülkede son bir günde 66 bin 794 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 185 can kaybı gerçekleşti. Böylece Fransa’da şu ana kadar tespit edilen vaka sayısı 4 milyon 822 bin 470’e ulaştı. Avrupa ülkesinde şimdiye dek koronavirüs kaynaklı 96 bin 678 ölüm gerçekleşti. Söz konusu ülkede son bir günde 549 kişi iyileşirken, şu ana kadar iyileşen kişi sayısı 299 bin 624’e yükseldi.

Fransa’da şu anda 29 bin 356 kişinin koronavirüs nedeniyle hastanelerde tedavi altında olduğu, bunlardan 5 bin 341’inin yoğun bakım servisine yatırıldığı ifade edildi. 27 Aralık 2020 tarihinde aşılama programının başlatıldığı Fransa’da şu ana kadar 9 milyon 290 bin 816 kişiye aşı uygulandı. Bu kişilerden 3 milyon 131 bin 644’üne ise koronavirüs aşısının ikinci dozu da yapıldı.

Fransa’da hangi tedbirler alındı?

Fransa’da yaşayan insanlara, evlerinin sadece 10 kilometre uzağına kadar gitmelerine izin veriliyor. Avrupa ülkesinden bugünden itibaren şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanmaya başlandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkede hayati öneme sahip ürünlerin satışını yapan yerler dışındaki tüm dükkânların kapalı olacağını bildirdi. Söz konusu ülkede mümkün olduğu kadar evden çalışma sistemi uygulanıyor. Diğer yandan, okul öncesi eğitim kurumlarının yanı sıra ilkokullar, ortaokullar ve liseler, bugünden itibaren üç hafta süreyle kapatıldı.

26 Nisan 2021 tarihinde okul öncesi eğitim kurumları ve ilkokulların yüz yüze eğitime başlayacağı ifade edilirken, 3 Mayıs 2021 tarihinde ortaokul ve liselerin yüz yüze eğitime geçeceği kaydedildi. Mayıs ayının ortasından itibaren Fransa’da bazı kültürel alanların yeniden faaliyet göstermeye başlayacağı belirtildi. 3 Nisan 2021 tarihinde başlatılan sokağa çıkma kısıtlamasının dört hafta boyunca süreceği öğrenildi.

Alkol yasağı uygulanıyor

Fransa’nın başkenti Paris’te vaka sayılarının artması üzerine yeni tedbirler yürürlüğe girdi. Parklar dâhil tüm kamusal alanlarda vatandaşların alkol tüketmeleri yasaklandı.

İngiltere’yi suçlamıştı

Macron, 2020 senesinin sonlarında mutasyonlu koronavirüsün ilk kez İngiltere’de tespit edildiğini belirterek, bu nedenle salgın içerisinde salgın ortaya çıktığını söylemişti. 2020 senesinin bahar aylarına göre bulaşın daha hızlı gerçekleştiğini aktaran Macron, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonlu koronavirüsün çok büyük bir risk teşkil ettiğini dile getirmişti. Macron, mutasyonlu koronavirüsün hem daha hızlı bulaştığını hem de daha yüksek bir öldürücü etkiye sahip olduğunu söylemişti.