Fransa’da PKK operasyonu! 7 şüpheliye tutuklama

Fransa'da PKK terör örgütüne yönelik bir operasyon düzenlendi. Söz konusu operasyon kapsamında 7 şüphelinin tutuklandığı öğrenildi.

fransa_pkk4

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da bulunan Draguignan, Marsilya ve Paris’te PKK terör örgütüne yönelik operasyon düzenlendi. 23 Mart 2021 tarihinde düzenlenen operasyon sırasında 13 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Savcılık, gözaltına alınan 13 kişiden 4’ünü adli kontrol koşuluyla serbest bıraktı. 9 kişiye ise “terör örgütüne finansman sağlama” ve “terör örgütüyle ilişkili organize bir grup olarak gasp etme” suçlamaları yöneltildi. Söz konusu kişilerin 26 Mart 2021 tarihinde mahkemeye çıkarıldığı bildirildi.

Tutuklandılar

Fransa’da mahkemeye çıkarıldıkları belirtilen 9 kişiden 7’sinin tutuklandığı ifade edildi. Bir kişiye elektronik kelepçe takılırken, diğer kişinin de adli kontrol koşuluyla salıverildiği öğrenildi.

İş yerleri ve dernekler basılmıştı

Fransa’da PKK terör örgütüyle bağlantıya sahip olan iş yerleri ve derneklere yönelik baskınlar düzenlenmişti. PKK terör örgütüyle bağlantıya sahip olan iş yerleri ve derneklere yönelik baskınların Fransız Anti-Terör Birimi tarafından gerçekleştirildiği ifade edilmişti. Söz konusu baskınlar neticesinde terör örgütü sempatizanı olan çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtilmişti. Polis ekipleri tarafından düzenlenen baskınlar esnasında binaların girişlerinde PKK terör örgütü elebaşı Öcalan’a ait fotoğrafların asılı halde bulunduğu görülmüştü.

Kendi başlarına dert açtılar!

Fransa’nın Suriye ve Irak’ta destek verdiği PKK/YPG’li teröristler şimdi kendi başlarına dert oldu. Söz konusu ülkede PKK/YPG terör örgütü mensubu olan ve eylem hazırlığı yaptığı tespit edilen bir terörist, 2020 senesinin Aralık ayında yakalanmıştı. Fransa’da 2020 senesinin Nisan ayında radikal sol gruplara yönelik soruşturma başlatılmıştı. Radikal sol grupların, silah ve patlayıcı madde üretiminde gerekli olan maddeleri sağlamaya çalıştıkları, daha sonra da bu silah ve patlayıcı maddelerle denemeler yaptıkları belirlenmişti.

Paris, Dorogne ve Toulouse’de değişik adreslere yönelik baskın düzenlenmişti. 9 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, bunlardan 7’sinin tutuklandığı ve 2’sinin salıverildiği öğrenilmişti. Kamyonette yapılan bir arama esnasında da bomba ve bombalı yelek üretiminde kullanıldığı öğrenilen hazır patlayıcı ele geçirilmişti. Ayrıca, patlayıcı yapımında kullanılan fünye, aseton, hidroklorik asit, çelik bilye ve av tüfeği de bulunmuştu. Polis ekiplerinin gözaltına aldığı kişiler, hem askerlere hem de polislere yönelik bir eylem hazırlığında olduklarını ve suikast yapmayı amaçladıklarını itiraf etmişlerdi.