Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

17 Ocak 2021 Pazar 10:47:31

Fransız gazetesinden Rusya’nın Sputnik V aşısına övgü: Batının şüpheci yaklaşımı yine tekrarlandı!

Batı dünyasında Rusya’ya karşı alınan şüpheci tavır nedeniyle bazı gerçeklerin gözden kaçtığını kaydeden Fransız basını, Rusya’nın geliştirdiği koronavirüs aşısı olan Sputnik V’nin salgını baskılayabilecek nitelikte olduğunu yazdı.

2020’nin başlarından beri dünyayı hiç beklenmedik bir pandemi kasırgasına neden olan koronavirüs salgınını engellemek için birçok ülkede koronavirüs aşısı geliştirildi. Rusya’da geliştirilen Sputnik V aşısı özellikle batı basınında baskılansa da aslında aşının etkinlik oranının bir hayli yüksek olan güvenilir bir aşı olduğu belirtildi. Sputnik V’in salgını sona erdirebilecek güçte olduğu ifade edildi.

Batı dünyasının şüpheci tavrının tarihsel dayanakları!

Fransa’da yayımlanan Le Monde diplomatique gazetesi, Batı dünyasının Rusya’daki gelişmelere kayıtsız kaldığını ve küçümsediğini ifade etti. Batı dünyasının Rusya’ya karşı her konuda şüpheci yaklaştığını kaydeden Le Monde, bunun nedenlerinin hem kültürel farklılıklar hem de Soğuk Savaş dönemindeki politikalardan kaynaklandığını altını çizdi. Gazetenin yazısında, bu şüpheci tavrın zaman zaman doğru olsa da birçok farklı konuda bir bilgisizliğe ve Rusya hakkında tek boyutlu düşünce yapısına neden olduğunu aktardı.

“Rusya’daki çalışmalar göz ardı edildi”

Politik olarak birçok farklı durum yaşansa da Rus bilimsel geleneğinin bir hayli köklü olduğu kaydedilen yazıda, koronavirüs aşısı çalışmalarında da Rusya’nın göz ardı edildiği kaydedildi. Bu küçümseme tavrının özellikle “Batılı hikaye anlatıcıları” tarafından köpürtüldüğü kaydedilen yazıda, Sputnik V aşısının geliştirilmesinin birçok kesim tarafından şaşkınlıkla karşılandığı ifade edildi. Sputnik V aşısının etkinlik oranının yüksek olduğu ve fiyatının da uygun olduğu belirtildi. Aşının yüzde 91,4 oranında etkinlik gösterdiği ve salgını tek başına baskılayabilecek özellikte olduğu bildirildi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı