Galmaz gaz depolama tesisinin üretkenliği arttı

Azerbaycan, büyük projeler ve gaz sahalarının keşfi nedeniyle giderek daha fazla gaz üreten bir devlet haline geliyor. Galmaz yeraltı gaz depolama tes

Galmaz gaz depolama tesisinin üretkenliği arttı
Azerbaycan, büyük projeler ve gaz sahalarının keşfi nedeniyle giderek daha fazla gaz üreten bir devlet haline geliyor.

Galmaz yeraltı gaz depolama tesisi, gaz iletim sisteminin yönetiminde büyük bir rol oynamakta ve mevcut ihtiyaçları karşılamak için birçok çalışma yapılmıştır.

SOCAR, 14 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Galmaz yeraltı gaz depolama tesisinin sınırları içinde yeni bir kompresör istasyonu işlettiğini bildirdi.

Yeni kompresörün piyasaya sürülmesiyle Galmaz'ın verimliliği yüzde 30 artacak, bu da günde 13 milyon metreküp gaza ulaşacağı anlamına geliyor.

Bu, ilave gaz miktarlarının pompalanması ve kışın, gaz talebinin artması halinde daha büyük bir hacme boşaltılması için koşullar yaratır.

Yeni kompresör istasyonunun devreye alınması gaz depolama hacminin bir milyar metreküpten 1.5 milyar metreküp'e çıkarılmasını sağlıyor.

Bir aşamalı ve iki aşamalı modda çalışabilen istasyon, SOCAR'ın Petrol ve Gaz Yapım Vakfı tarafından inşa edildi.

Galmaz’ın yenilenmesi, Azerbaycan’ın kendi bölgesinde doğal gaz nakliyesi sağlamak ve yerel gaz ihraç etmek için gereken ilave gaz depolama hacimlerini elde etmesini sağlayacaktır.

Galmaz yeraltı gaz depolama tesisi Bakü'nün 75 kilometre güney doğusunda yer alıyor. 1955 yılında görevlendirildi.

Genellikle yeraltı gaz depolama tesisleri, yaz aylarında ana gaz boru hatlarının kullanım oranının nispeten yüksek bir oranına ulaşabilir ve kışın artan doğal gaz tüketimini kapsayabilir.

Azerbaycan'da iki gaz depolama tesisi var - Galmaz ve Garadagh.

Genel olarak, SOCAR, yeraltı gaz depolama tesislerinin kapasitesini artırmayı planlıyor; bu nedenle, ileri teknolojilerin tanıtılması ve gaz depolarının verimliliğinin arttırılması dahil birçok inşaat çalışması gerçekleştirildi.

https://www.azernews.az
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 15:04
YORUM EKLE