Göstericilere karşı gerçek mermi kullanıldı: En az 16 ölü!

Myanmar'da düzenlenen askerî darbe karşıtı protestolara katılan göstericilere gerçek mermilerle müdahalede bulunuldu. Söz konusu müdahale sonucu en az 16 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

myanmar

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Myanmar’da seçimlere hile karıştığına dair iddiaların ardından 1 Şubat 2021 tarihinde askerî darbe gerçekleştirilmişti. Söz konusu ülkede bunun üzerine askerî darbe karşıtı protestolar başlamıştı.

Myanmar’ın başkenti Yangon’da bulunan bir polis merkezinin önünde göstericilere güvenlik güçleri tarafından ateş açıldığı öğrenildi. Gerçek mermilerin kullanıldığı müdahale sonucu en az 16 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Now News ise hayatını kaybeden kişi sayısını en az 50 olarak açıkladı.

“Seçim yapılacak” demişti

Myanmar’da askerî darbenin gerçekleştiği 1 Şubat 2021 tarihinden beri düzenlenen protestolar devam ediyor. Cunta lideri Min Aung Hlaing, demokrasiyi muhafaza edeceğini belirterek, seçimlerin gerçekleştirileceğini söyledi. Fakat söz konusu seçimlerin tarihine ilişkin bilgi verilmedi.

320’den fazla gösterici öldürüldü

2 aya yakın süredir düzenlenen protestolar esnasında güvenlik güçlerinin 320’yi aşkın göstericiyi öldürdüğü bildirildi. Cunta lideri Min Aung Hlaing, göstericileri suçlayıcı açıklamalarda bulundu. Protestoları “şiddet içerikli eylemler” olarak nitelendiren Min Aung Hlaing, Myanmar’ın güvenlik ve istikrarının riske atılmasının uygun olmadığını söyledi.

“Hep birlikte demokrasiyi korumak istiyoruz”

Min Aung Hlaing, Myanmar ordusunun bütün vatandaşlarla birlikte demokrasiyi korumayı hedeflediğini belirtti. Ordunun darbe yapma gerekçesini açıklayan Min Aung Hlaing, ülkenin fiili lideri olan Aung San Suu Kyi tarafından hukuk dışı eylemlere imza atıldığını söyledi. Aung San Suu Kyi’nin bir süredir ev hapsinde tutulduğu biliniyor.

“600 bin dolar aldı” iddiası!

Cunta yönetimi, Aung San Suu Kyi’nin gayri meşru bir şekilde 600 bin dolar değerinde nakit ve altın aldığını ileri sürmüştü. Söz konusu yönetim, ayrıca Myanmar Devlet Başkanı Win Myint ile bakanların bazıları tarafından yolsuzluk yapıldığını iddia ediyor.

Hile mi yapıldı?

Ulusal Demokrasi Birliği Partisi, geçen sene düzenlenen seçimleri ciddi bir üstünlükle birinci sırada tamamlamıştı. Myanmar ordusu, seçimlere hile karıştığını ileri sürüyor. Uluslararası yetkililer, söz konusu seçimlerde herhangi bir usulsüzlük olmadığını bildirmişlerdi.

Cunta lideri Min Aung Hlaing tarafından orduya vur emrinin verilip verilmediğine dair kesin bir açıklama yapılmadı. Askerî yönetim, protestocular tarafından ateş açıldığını iddia etmişti. Gerçek mermiyle müdahalede bulunan protestolar Yangon ve Mandalay şehirlerinde düzenleniyor.