Gümrük sisteminde yenilikçi teknolojiler etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Özbekistan'ın gümrük sınırlarında modern yenilikçi teknolojiler tanıtılmaktadır. Malların ağır taşıtlar ve konteynerler içerisine yerleştirilm

Gümrük sisteminde yenilikçi teknolojiler etkili bir şekilde kullanılmaktadır.
Özbekistan'ın gümrük sınırlarında modern yenilikçi teknolojiler tanıtılmaktadır. Malların ağır taşıtlar ve konteynerler içerisine yerleştirilmelerini, beyannamelerde belirtilen konteynerler içindeki malların uygunluğunu, kaçak ürünlerin bulunmamasını izlemeye ve izlemeye yardımcı olurlar.

Endüstri temsilcileri tarafından sağlanan bilgilere göre, şu anda, Çin Halk Cumhuriyeti, Özbekistan Cumhuriyeti gümrük idarelerinin teknik kapasitesinin güçlendirilmesi için en büyük teknik yardımı sağlamıştır.

2018 yılında, ülkenin gümrük postalarının Çin Halk Cumhuriyeti'nin sağladığı büyük hacimli tarama cihazları ile donatılması projesi çerçevesinde, RF6010 markasının teftiş kompleksleri, tren teftişleri sistemi sağlandı.

Denetim komplekslerinin etkin kullanımı, yalnızca sahte ürünlerin taşınmasını ve ürünlerin kaçakçılığını önlemeyi değil, aynı zamanda gümrük kontrolünün etkinliğini artırarak, gümrük işlemlerini basitleştirerek, ihracat-ithalat işlemlerini hızlandırmayı öngörmektedir.

Sektörde yapılan büyük çaplı reformların gümrük ödemelerinin dinamikleri üzerinde olumlu bir etkisi oldu. Özellikle, bu yılın 11 ayında, ülkeye mal ithalatı için 10 trilyon 408 milyar UZS gümrük vergisi toplandı.

Girişimciliği ve sanayileri daha da geliştirmek için ülkeye 41 trilyon adet gümrük ödemesi 394,6 milyar UZS ayrıcalık uygulandı. Bu, toplam gümrük ödemelerinin yüzde 80'idir.

Ülkedeki yatırım ortamını iyileştirmeyi amaçlayan gümrük idaresinin iyileştirilmesi, gümrük prosedürlerinin basitleştirilmesi, gümrük işlemlerinin etkinliğinin iyileştirilmesi, iş geliştirmeye yönelik bürokratik engellerin ortadan kaldırılması konusundaki reformlar 2019 yılında sürekli olarak sürdürülecektir.

Özellikle, gelecek yılın 1 Şubat'ından itibaren, iyi niyetli dış ticaret katılımcılarına uluslararası standartların öngördüğü basitleştirilmiş gümrük işlemlerini kullanma hakkı verecek yetkili ekonomik operatörlerin kurumu tanıtılacak.
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 09:01
YORUM EKLE