Haaretz’den Türkiye çağrısı!

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, İsrailli siyasetçilere çağrı yaptı. Haaretz artık yeniden Türk-İsrail dostluğunun kurulmasının zamanının geldiğini vurguladı. Haaretz, Türkiye ile olası iş birliğinin İran'ın bölgede küllen saf dışı kalmasını sağlayacağını belirtti.

israil_turkiye_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail’de Türkiye düşmanlığının ülkeye ve İsraillilere hiçbir yarar getirmediği bilakis çok fazla zarar verdiği artık basın kuruluşlarınca da dillendirilmeye başlandı.

İsrail medyası, başta İran’ın saf dışı bırakılması olmak üzere birçok konuda Türkiye’ye çok ciddi ihtiyaç duyulduğu uyarısında bulundu.

İsrail’in en büyük basın kuruluşlarından biri olan Haaretz’deki haberde, Ortadoğu’da net bir biçimde üç büyük güç dengesi bulunduğu, bu güç dengesinin Türkiye, İsrail ve İran ile bu üç ülkenin Arap ortakları şeklinde bölündüğü belirtildi.

“Türk-İsrail dostluğunun yeniden inşa edilmesi lazım”

İsrail’in özellikle son dönemde ikili ilişkileri tamamen kopma noktasına kadar getirdiği İran’a karşı tartışmasız en büyük kozunun Türkiye ile dostluk sağlayarak kazanabileceğinin altını çizen Haaretz gazetesi, artık yeniden Türk-İsrail dostluğunun kurulmasının zamanının geldiğini vurguladı.

Türkiye’nin İran’la husumetinin bulunmadığına ancak Suriye, Irak ve Kafkasya’da açıkça politika uyumsuzluğu yaşadığına dikkat çeken Haaretz gazetesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İsrail ile ikili ilişkileri canlandırma hususunda olumlu olduğunu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden yönetiminin de Türkiye’ye İsrail ile ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda baskı yaptığını, İsrail ile Türkiye arasında tekrar kuvvetli diplomatik bağlar kurmak için tam zamanı olduğunu ifade etti.

İran küllen saf dışı bırakılır

Haaretz gazetesi, Türkiye ile olası iş birliğine gidilmesi hâlinde İran’ın bölgede küllen saf dışına itileceğini de kaydetti.