Hamileyken aşı olmuşlardı! Bebekler antikorla doğdu

İtalya'nın Padova şehrinde doktor olan Anna Parolo ve Valeria Bernardi, hamileyken koronavirüs aşısı yaptırdılar. Bebeklerden biri 9 Mart günü dünyaya gelirken, diğer ise 16 Mart günü dünyaya geldi.

Hamileyken aşı olmuşlardı! Bebekler antikorla doğdu
İtalya'nın Padova şehrinde doktor olan Anna Parolo ve Valeria Bernardi, hamileyken koronavirüs aşısı yaptırdılar. Bebeklerden biri 9 Mart günü dünyaya gelirken, diğer ise 16 Mart günü dünyaya geldi. Kan testi yapılan bebeklerin antikorla doğdukları tespit edildi.

İtalya'da 2020 senesinin Aralık ayında başlatılan aşılama programında sağlık çalışanlarına öncelik verilmişti. 36 yaşında olan Anna Parolo ve 37 yaşında olan Valeria Bernardi, hekim oldukları için 2021 senesinin Ocak ayında koronavirüs aşısının iki dozunu da yaptırdı.

Söz konusu hekimlerin dünyaya getirdiği iki bebeğin de antikorla doğduğu bildirildi. Padova Yerel Sağlık Kurumu tarafından yapılan açıklamada, bebeklerin koronavirüse karşı antikor geliştirdikleri ve kan testlerinde antikor tespit edildiği bildirildi. Açıklamada, şu ana kadar gerçekleştirilen uluslararası araştırmalara göre bebeklerin yalnızca göbek bağlarında antikor tespit edildiğine dikkat çekildi.


"Mutluyum"


Anna Parolo, İtalyan medyasına yaptığı açıklamada, bebeğinin koronavirüse karşı antikor geliştirmesinden ve umut olmasından dolayı çok mutlu hissettiğini söyledi.


Kaç kişiye aşı yapıldı?


27 Aralık 2020 tarihinde başlatılan aşılama kampanyası kapsamında şimdiye dek 9 milyonu aşkın insana aşı uygulandı. Söz konusu kişilerin büyük bir kısmının sağlık çalışanı ve 80 yaş üstü insanlar olduğu öğrenildi. Koronavirüs aşısının her iki dozunun da yapıldığı insan sayısının 2,8 milyona yakın olduğu bildirildi.


Can kayıpları zirve yaptı


İtalya'da 2020 senesinde can kayıplarının, koronavirüs sebebiyle İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en yüksek düzeye ulaştığı ifade edildi. Doğumların ise ciddi düzeyde azaldığı bildirildi. İtalya'da 2020 senesinde 404 bin bebek doğdu. Söz konusu sayının, 2019 senesine göre yüzde 3,8 oranında azalma kaydettiği ifade edildi. Doğumların, ülkenin birleştiği 1861 senesinden beri en düşük düzeye gerilediği kaydedildi. Can kayıplarının ise 2019 senesine göre yüzde 17,6 oranında artış gösterdiği belirtildi. Bu sayının, 1946 senesinden beri en yüksek senelik can kaybı olarak kayıtlara geçtiği ifade edildi. Can kayıpları ile doğumlar arasındaki fark 342 bin oldu. Böylece İspanyol gribinden beri en büyük fark kayıtlara geçmiş oldu.


"Floransa büyüklüğünde bir kent yok oldu"


İtalya'da 2020 senesinde yaşayanların oranı yaklaşık 348 bin azaldı. Böylece söz konusu sayı 59 milyon 257 bin olarak kayıtlara geçti. Bu durum, "Floronsa büyüklüğüne sahip bir kentin ortadan kalkması gibi" olarak değerlendirildi. İtalya'da 2015 senesinden beri nüfusun azaldığı, koronavirüsle birlikte bunun iyice tetiklendiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2021, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER