Herkese haftada iki defa koronavirüs testi uygulanacak!

İngiltere'de yaşayan tüm insanlar, koronavirüse karşı haftada iki defa hızlı test yaptırma imkânına sahip olacak.

ingiltere_koronavirüs1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aşılama programındaki başarısıyla dikkat çeken İngiltere’de koronavirüsle mücadele kapsamında yeni bir dönem başladı. Söz konusu ülkede yaşayan tüm insanlar, koronavirüse karşı haftada iki defa hızlı test yaptırma imkânına sahip olacak. Bu testlerin yarım saat içerisinde sonuç verdiği biliniyor. İngilizler, hızlı test kitlerine posta aracılığıyla veya eczaneler ile test merkezlerinde ulaşabilecek. Söz konusu kitler ücretsiz olacak. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, konuya dair yaptığı açıklamada, önlemleri esnettikçe meydana gelebilecek yeni dalgaların üstesinden gelebileceklerini dile getirdi.

“Çalışmalarımız çöpe gitmeyecek”

Söz konusu ülkede 12 Nisan 2021 tarihinden itibaren restoranların açık bölümlerinin müşterilere açılmasına ve mağazaların tekrar faaliyet göstermesine yönelik karar alındı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, vakaları söz konusu test uygulamaları sayesinde erken tespit edebileceklerini söyledi. Aşılamada hızlı bir şekilde yol aldıklarını ve önlemleri esnettiklerini aktaran Johnson, çalışmalarının çöpe gitmemesi için test uygulamalarının kritik bir hale geleceğini kaydetti.

“İşe dönüşleri sağlamayı hedefliyoruz”

İngiltere Sağlık Bakan Yardımcısı Edward Argard, toplu test uygulamasının başlatıldığını çünkü vatandaşların işe dönmelerini sağlamayı hedeflediklerini aktardı. Argard, İngiltere ekonomisinin tekrar açılabilmesi için bu uygulamanın çok kritik olduğuna dikkat çekti.

Johnson açıklama yapacak

Avrupa ülkelerinde vaka artışı sebebiyle yeniden kapanmaya gidildi. İngiltere’de ise ekonomi tekrar açılıyor. Söz konusu ülkede bugün kabine toplantısı gerçekleştirilecek. Johnson, toplantının ardından koronavirüsle mücadele kapsamında izlenecek yöntemleri açıklayacak. İngiltere medyasına göre Johnson, seyahat hususunda yeni ayrıntıları paylaşacak. Johnson, ayrıca aşı pasaportu hakkında da bilgi verecek. Uluslararası seyahatlerin 17 Mayıs 2021 tarihine kadar başlaması beklenmiyor.

İngiltere koronavirüs tablosu

İngiltere’de şu ana kadar 4 milyon 359 bin 388 vaka tespit edildi. Söz konusu ülkede şimdiye dek 126 bin 836 can kaybı gerçekleşti.

İngiltere aşılama tablosu

İngiltere’de şimdiye dek 31 milyon 523 bin 10 kişiye aşının ilk dozu uygulandı. Koronavirüs aşısının her iki dozunu da yaptıran kişi sayısı ise 5 milyon 381 bin 745 oldu.