IFAD ve Kırgızistan Cumhuriyeti hükümeti tarım konusunda yeni bir proje geliştirmeye başladı

Projenin amacı, hayvanların sağlığını ve verimliliğini, meraların durumunu, hayvan çiftlikleri geliştirmek. Misyon, Misyon Başkanı Anara Zhumaba

IFAD ve Kırgızistan Cumhuriyeti hükümeti tarım konusunda yeni bir proje geliştirmeye başladı
Projenin amacı, hayvanların sağlığını ve verimliliğini, meraların durumunu, hayvan çiftlikleri geliştirmek.

Misyon, Misyon Başkanı Anara Zhumabayeva; Junko Nakai, Kurumsal ve Toplumsal Kalkınma Uzmanı; Bianca Janse Van Wuren, Finansal Yönetim Uzmanı; Tarım uzmanı Inna Punda; Kırgızistan'daki IFAD Program Yöneticisi Asistanı Karim Sissoko; Antonio Rota, IFAD'ın önde gelen hayvancılık uzmanı; Oliver Mundi, IFAD Çevre Uzmanı; Hayvancılık uzmanı David Ward; Zholdoshbek Dadybaev, veteriner; Myles Mack Doncada, Ormancılık Uzmanı; Yerel ormancılık uzmanı Azamat Isakov; Ekonomist Kairat Najmiden; Hafız Akbergenov, finansal analist. Kırgızistan'daki IFAD Program Yöneticisi, Michael Kautta genel liderliği sağladı.

Misyon, ilgili komite başkanı ve parlamento başkan yardımcısı, birçok bakanlık ve daire başkanları ve kamu kuruluşları ve donör kuruluşların temsilcileri ile bir araya geldi.

Bölgelere seyahat ederek tarım işletmeleri sahipleri, özel veteriner hekimler, Zhayit komite başkanları ve diğer yerel topluluk üyeleri ile toplantılar yaptı.

Toplantılarında, Misyon temsilcileri, yeni bir projenin çözümünde yardımcı olabilecek bir dizi öncelik belirlediler. İşi tamamladıktan sonra, misyon projenin geliştirilmesi konusundaki önerilerini hükümete sunacak.

Proje üç bileşenden oluşmaktadır. “Orman Otlatma Ekosisteminin Sürdürülebilir Topluluk Entegre Yönetimi” başlıklı ilk bileşen , mera ve orman kaynakları yönetiminin iyileştirilmesini amaçlamaktadır. İkinci bileşen olan Gıda Güvenliği Sisteminin Güçlendirilmesi, güvenli tarım ürünlerinin geliştirilmesini destekleyecektir. Üçüncü bileşen olan Kadınlar ve Gençler İçin İklim Dirençli Değer Zincirleri, kadınları ve gençleri ekonomik faaliyetlere daha fazla katılmaya teşvik edecektir.

Yeni proje beş yıllığına tasarlandı ve tüm cumhuriyeti kapsayacak. 2020 sonunda başlaması planlanmaktadır.

Projenin toplam yatırımının yaklaşık 60 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti adına proje yönetimi sorumluluğu, Tarım, Gıda Sanayi ve Arazi Islahı Bakanlığı'na aittir.

Bağış yardımı hakkında IFAD

Kırgızistan Cumhuriyeti 1996 yılında IFAD'a katıldı ve o zamandan beri IFAD toplam 72.5 milyon dolar tutarında beş ulusal projeyi finanse etti.

1996'dan 2011'e kadar IFAD, Dünya Bankası tarafından yönetilen üç projeyi 20,4 milyon ABD Doları tutarında finanse etti.

IFAD fonlarıyla yürütülen mevcut projeler: “Hayvancılık ve Pazar Geliştirme - 1, - 2” (2013 - 2019, “Pazara Erişim Sağlama” (2018 - 2023).

IFAD, Kırgız Cumhuriyeti'ndeki çalışmalarında FAO Yatırım Merkezini çekiyor.
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 19:03
YORUM EKLE