İKEA, sera gazını yüzde 80 azaltmayı hedefliyor!

Dünyanın en gelişmiş mobilya grubu IKEA, cuma günü yaptığı açıklamada, üretimden elde edilen sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar iki yıl

İKEA, sera gazını yüzde 80 azaltmayı hedefliyor!
Dünyanın en gelişmiş mobilya grubu IKEA, cuma günü yaptığı açıklamada, üretimden elde edilen sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar iki yıl önceki seviyelerine göre yüzde 80 oranında düşürmeye söz verdi.

Perşembe günü BM, günümüzde küresel sıcaklıkların 3°C ile 5°C'lik bir yükselişte olduğu yönünde uyarıda bulundu.

2016 yılında IKEA'nın doğrudan tedarikçileri ve kendi fabrikaları 3,4 milyon ton karbondioksit eşdeğeri vermiştir. IKEA, ürün yelpazesinin yaklaşık yüzde 10'unu üretiyor ve geri kalanı ise tedarikçileri aracılığı ile elde ediyor. Loop ve Inter IKEA'nın sürdürülebilirlik şefi Lena Pripp-Kovac, üretimde verimlilik ve yoğun parçacıklı karton üretimi için biyokütle bazlı yenilenebilir enerjiye geçişin yeni hedefe ulaşmasına yardımcı olacağını söyledi.

Diğer önemli unsurlar, daha hafif malzemelerin kullanımının artması ve yeni tutkal formülünün denenmesi olduğu, bu geçiş işlemlerinden sonra çevreye zararın yüzde 6 kadar azaltılabileceğinin olası olduğu bildirildi. H&M ve Sony gibi 400'den fazla firma, küresel ısınmayı 2°C'nin altına düşürmeye yardımcı olmak için BM destekli bir girişimde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 20:20
YORUM EKLE