İlham Aliyev, bu yılın ilk çeyreğinin sonuçlarına ve gelecek görevlere adanmış Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti.

30 Nisan’da, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2019’un ilk çeyreğinin sosyo-ekonomik gelişimi ve gelecek görevlerin sonuçlarına adanmış Baka

İlham Aliyev, bu yılın ilk çeyreğinin sonuçlarına ve gelecek görevlere adanmış Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti.
30 Nisan’da, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2019’un ilk çeyreğinin sosyo-ekonomik gelişimi ve gelecek görevlerin sonuçlarına adanmış Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, geçen yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yeni bir reform aşamasının başladığını ve uygulanması için amaçlı adımlar atıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, geçtiğimiz 15 yılda Azerbaycan’ın dünyada ikinci bir ülkesi olmadığını da ekleyerek, "Reformlara alternatif yok." Dedi.

Bütçe gelirlerinin ilk çeyrekte arttığı ve ek finansal kaynakların oluştuğu gerçeğinden bahseden devlet başkanı, yılın başından itibaren gayri safi yurtiçi hasıla, sanayi üretimi, petrol dışı sanayi, tarım ve nüfus artışının arttığını ve ülke ekonomisine 2,8 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi. Azerbaycan'ın Dünya Bankası İş Yapma Raporunda 25. sırada olduğunu ve en çok reform yapan on ülke arasında olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yılbaşından bu yana geniş çaplı bir sosyal paketin uygulandığını belirterek, asgari ücretin, asgari emekli aylığının, ÜİYOK ödeneği, burs ve diğer sosyal yardımların arttığını söyledi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Azerbaycan vatandaşı politikamızın merkezinde ve vatandaşlarımızın refahı için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz." Dedi.

Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ anlaşmazlığından bahseden devlet başkanı, Azerbaycan'ın bu konudaki tutumunda bir değişiklik olmadığını ve çatışmaların toprak bütünlüğü, egemenlik ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Daha sonra, Ekonomi Politikaları ve Endüstri Başkan Yardımcısı, Tarım Bakanı Inam Karimov ve Zorunlu Sağlık Sigortası Devlet Ajansı İcra Kurulu Başkanı Natig Amirov, Zaur Aliyev sunum yaptı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yaptığı kapanış konuşmasında, ekonominin gelişmesi için yeni stratejinin hazırlandığını ve ülkede yapılan reformların uluslararası örgütler tarafından desteklendiğini söyledi. Devlet başkanı, yıl sonunda elektrik, gaz, içme suyu, ıslah önlemleri, yabancı yatırımların çekilmesi, ÜİYOK'lere ve şehit ailelerine yeni daireler sağlama konusunda yapılacak çalışmalar hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkede son 15 yılda 2 milyon yeni iş yaratıldığını ve nüfus sayısının 10 milyona ulaştığını, bu yıl da sosyal altyapı projelerinin uygulanmasına odaklanılacağını söyledi. Ağsu,
Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 18:08
YORUM EKLE