İlham Aliyev OPEC Genel Sekreteri'ni aldı

16 Mart'ta Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Genel Sekreteri (OPEC) Mohammad Barkindo'yu kabul etti.

İlham Aliyev OPEC Genel Sekreteri'ni aldı
16 Mart'ta Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Genel Sekreteri (OPEC) Mohammad Barkindo'yu kabul etti.

Devlet başkanı, daveti kabul ettiği ve OPEC artı toplantısına katıldığından dolayı Mohammad Barkindo'ya minnettar olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'nün dünyanın petrol evi olduğunu vurguladı ve etkinliğin başkentte sembolik olduğunu söyledi. Devlet Başkanı, Azerbaycan tarafının bu olayı Bakü'de şahsen Mohammed Barkindo ve örgüt üyeleri tarafından gerçekleştirme önerisine övgüde bulundu. OPEC plus'ın yeni bir format olduğu gerçeğini göz önünde bulunduran Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkemizde bu formatta ilk etkinliklerden birinin yapılmasının önemini vurguladı ve bunu Azerbaycan'da dostluk ve güven işareti olarak kabul etti. Devlet başkanı OPEC artı ülkelerin toplantısının başarıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, davet için her şeyden önce devlet başkanına teşekkür etti. Petrolün 1846'da Bakü'de dünyada ilk kez üretildiğinden ötürü övgüde bulundu ve katılımcıların katılımını Azerbaycan'ı ziyaret olarak kabul etti. Mohammad Barkindo, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in toplantıyı OPEC plus biçiminde başlatan ilk devlet başkanı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bu girişimi üç yıl önce Davos'ta ortaya koyduğunu memnuniyetle hatırladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı girişiminin çoktan gerçekleştiğini belirten Mohamed Barkindo, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bu konudaki vizyon ve liderliğini övdü. O genellikle

Hoş sözleri için minnettarlığını dile getiren Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, birkaç yıl önce Davos'taki "OPEC plus" işbirliği biçimindeki girişimini hatırlattı ve şimdiye kadar gerçekleştirilen işbirliğinden memnuniyetini ifade etti.

Toplantıda Azerbaycan ile OPEC arasında başarılı işbirliğinin gerçekleştirildiği ve Güney Gaz Koridoru'nun başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 22:52
YORUM EKLE