İlham Aliyev, Savunma Bakanlığı Özel Kuvvetler Ordusunu ziyaret etti

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı İlham Aliyev, 2 Nisan'da Savunma Bakanlığı Özel Kuvvetleri Askeri Birimi'ni ziyar

İlham Aliyev, Savunma Bakanlığı Özel Kuvvetler Ordusunu ziyaret etti
Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı İlham Aliyev, 2 Nisan'da Savunma Bakanlığı Özel Kuvvetleri Askeri Birimi'ni ziyaret etti.

Savunma Bakanı, Albay-General Zakir Hasanov, Birinci Savunma Bakan Yardımcısı - Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı Albay Najmmadin Sadikov ve Özel Kuvvetler Komutanı, Başsavcı Hikmat Mirzoyev, Başkomutan İlham Aliyev'e açıklama yaptı.

Devlet Başkanı ilk önce ulusal lider Haydar Aliyev'in baskınına bir çelenk koydu ve anısına büyük saygıyla anıldı.

Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanı Başkanı İlham Aliyev'e askeri birliğin yeniden inşası hakkında bilgi verdi.

Bir merkez, yemek odası ve askeri bir yatakhanenin yeniden yapıldığı ve bu askeri birimin bölgesinde modern eğitim merkezleri kurulduğu belirtildi. Askeri birlik bölgesinde, burada hizmet eden askerler için yeni konut binaları ve astlarına bağlı askerler için modern yurtlar da var. Devlet başkanına yeni binaların inşaatının da burada planlandığı bildirildi.

Ardından Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, özel eğitim alanındaki askeri eğitim için özel hazırlıkları izledi.

Son yıllarda, Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetler Şefi Baş Komutanı İlham Aliyev'in dikkatine teşekkür ederek, Azerbaycan Ordusu'nun savaş kabiliyetini geliştirmek, malzeme ve teknik üssünü modernize etmek, silah cephaneliğini geliştirmek için çok önemli ve tarihi bir çalışma yapıldı. Kuşkusuz, Azerbaycan'ın ekonomik gelişimi, tüm bu başarıların elde edilmesinde, Silahlı Kuvvetlerimizin modern standartlara uygun profesyonel bir orduna dönüşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Tabii ki, güçlü bir ordunun oluşturulması, güçlü bir askeri-sanayi kompleksinin varlığına bağlı. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in öncülüğünde 2005 yılında ülkedeki savunma sanayisinin kuruluşu ve bu alanda üretime yönelik girişimlerin başlatılması Azerbaycan Ordusu'nun malzeme-teknik tabanını daha da güçlendirmiştir. Devlet Başkanının dikkatini çeken Savunma Sanayii Kompleksi, Azerbaycan'daki en modern askeri teçhizatın üretimi için geniş fırsatlar yarattı. Ülkemizin silahlanmalarının şu anda birçok parametre için dünyanın ilk yerlerinden biri olması tesadüf değildir.

Azerbaycan’daki ordu inşası ile ilgili tüm önemli tedbirler dünya deneyimini göz önünde bulundurarak tutarlı bir şekilde yürütülmektedir. Silahlı Kuvvetlerin lojistiğini güçlendirmek üzere Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in öncülüğünde Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Baş Komutanı tarafından atılan adımlar, ulusal ordumuzun dünyanın en güçlü ordularından biri olmasını sağlamıştır. Bugün yapılan çalışmaların bir sonucu olarak, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri dünyadaki en güçlü 50 ordu arasında yer almaktadır. Bu gerçek uluslararası askeri araştırma merkezleri tarafından doğrulandı. Kuşkusuz, Azerbaycan, modern bir standartta savaş birliklerinin savaşa hazır olmaları sayesinde askeri potansiyeli güçlendirmeyi başardı.

Şimdiye kadar ordunun savaş kabiliyetini artırmak, operasyonel hazırlığı güçlendirmek ve yönetişimi geliştirmek için çok sayıda komuta ve personel eğitimi düzenlendi. Bu eğitimler Silahlı Kuvvetlerin çeşitli ordularına dahil edildi. Ordumuzun gücü, son yıllarda askeri geçit törenlerinde konuşlandırılan canlı güç ve askeri teçhizattan da görülebilir. Azerbaycan Ordusu Yüksek Komutanlığının emrindeki bu askeri teknik, her an düşmanları ezerek topraklarımızı işgalden tahrip etme yeteneğine sahip. 2016'da cephede gerçekleşen olayları da gösterdi. Azerbaycan askerlerinin pozisyonlarına yıkıcı silahlardan ve ağır toplardan ateş eden düşman, değerli bir yanıt aldı. Bu savaşlar, Azerbaycan ordusunda ahlaki ve psikolojik hazırlıkların yüksek olduğunu ortaya koydu. Nisan savaşlarının en önemli sonucu, Azerbaycan bayrağının işgal altındaki Aghdara, Jabrayil ve Fuzuli bölgelerinde yaralanmasıydı. Ordumuz 1992'den beri Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilen Sharur bölgesindeki Gunnut köyünü kurtarmaktadır. Müttefik Ordusu, Hunut dağı ve Aghbulag karayolunun işgalinin bir sonucu olarak, Gizilgaaya dağı ve Mehridağ işgalden kurtarıldı ve toplamda yaklaşık 11.000 hektarlık bir alan oluşturuldu. Bütün bu başarılar Azerbaycan Ordusunun gücünü göstermektedir. Güven yerine, saygınlığın simgesi, ülkenin saygınlığı ve ülkenin kendini inkar etmesi Azerbaycan Ordusu, halkımızın ulusal fikrinin en yüksek ve kutsal yüksekliğinde durmakta ve devletimizin varoluşunun, varoluşunun ve ulusal kimliğinin ölçütü olarak hareket etmektedir.

Ardından Cumhurbaşkanı İlham Aliyev askerlerle bir araya geldi.

Yüksek Komutan, toplantıda konuştu.

Başkan, Ali Baş Komutanı İlham Aliyev'in konuşması

Sevgili memurlar, sizi sıcak bir şekilde selamlıyorum.

Bugün, askeri birlikle tanışmak beni çok etkiledi. Son yıllarda, askeri birlik temelde yeniden inşa edildi ve eğitim süreci için gerekli tüm koşullar yaratıldı. Bir kez daha şunu gösteriyor ki, bugün Azerbaycan Ordusu başarılı bir şekilde gelişiyor, ordunun inşa süreci hızla sürüyor, askeri birliklerimiz yeniden inşa ediliyor, yeniden yapılandırılıyor ve ordumuz en son teknolojiyle donatılıyor. Bu doğal, çünkü biz savaşta yaşıyoruz, savaş bitti ve savaşın ilk aşaması bitti. Bugün Azerbaycan Ordusu dünyadaki en güçlü ordulardan biri.

Nisan savaşlarından bu yana üç yıl geçti. Nisan dövüşleri tarihimizin muhteşem bir sayfasıdır. Savaşlar sırasında hayatımızı kaybettik ve Tanrı tüm şehitlerimizi kutsadı. Devlet, yaralı askerleri tedavi etmek ve onarmak için mümkün olan her şeyi yaptı ve yaralı tüm askerler normal yaşama döndü. Tedavisi, rehabilitasyonu ve aktif hayata geri dönüşü için gerekli tüm çalışmalar yapılmıştır.

Nisan savaşları, modern tarihimizin en başarılı askeri operasyonlarından biri olan en büyük tarihi zaferimizdir. Savaştan önce, Ermeni silahlı kuvvetlerinin sürekli olarak yerleşim bölgelerimizi ve askeri konumlarımızı işgal altındaki bölgelerden kovduğunu biliyorsunuz. Azerbaycan Ordusu, Ermenistan'ın provokasyonunu önlemek için çok başarılı bir operasyon yürüttü ve işgal altındaki Agdere, Fizuli ve Jabrayil bölgelerinden bazılarını işgal altındaki bölgelerden kurtardı. İşgalcilerden binlerce hektar alan kurtarıldı ve on binlerce hektarlık alanımız kontrolümüze girdi. Azerbaycan bayrağı bugün işgal altındaki topraklarda el sallıyor. Savaşlar sırasında askerlerimiz profesyonellik ve kahramanlık gösterdiler. Bir kez daha, Azerbaycan askerinin, askerin hem profesyonel olduğunu hem de Anavatana bağımlı olduğunu göstermiştir. ama aynı zamanda görevini yerine getirmeye hazır. Nisan savaşları askeri açıdan başarılı bir operasyondu. Dezavantajı nedeniyle, militanlarımız işgalcilerin çok önemli bir stratejik yüksekliğini kurtardılar. Aynı zamanda, bu savaşlar ahlaki ve psikolojik açıdan büyük öneme sahiptir. Çünkü uzun yıllar boyunca Ermenistan'ın propagandası, askeri açıdan bizden üstün oldukları bir efsane yarattı. Nisan kavgaları tüm dünyaya Azerbaycan Ordusunun bugün en yüksek kaliteye sahip olduğunu ve her an her görevi yerine getirebildiğini göstermiştir. Ermenistan'ın yarattığı efsaneler tamamen birbirinden ayrıldı. Bu savaşlar ahlaki ve psikolojik açıdan büyük öneme sahiptir. Çünkü uzun yıllar boyunca Ermenistan'ın propagandası, askeri açıdan bizden üstün oldukları bir efsane yarattı. Nisan kavgaları tüm dünyaya Azerbaycan Ordusunun bugün en yüksek kaliteye sahip olduğunu ve her an her görevi yerine getirebildiğini göstermiştir. Ermenistan'ın yarattığı efsaneler tamamen birbirinden ayrıldı. Bu savaşlar ahlaki ve psikolojik açıdan büyük öneme sahiptir. Çünkü uzun yıllar boyunca Ermenistan'ın propagandası, askeri açıdan bizden üstün oldukları bir efsane yarattı. Nisan kavgaları tüm dünyaya Azerbaycan Ordusunun bugün en yüksek kaliteye sahip olduğunu ve her an her görevi yerine getirebildiğini göstermiştir. Ermenistan'ın yarattığı efsaneler tamamen birbirinden ayrıldı.

Sivillerimiz de savaş sırasında kahramanlık gösterdi. Ermenistan'ın provokasyonu sonucu birkaç sivil öldürüldü, yüzlerce ev yıkıldı ve yakıldı. Bütün bu evleri kısa sürede restore ettik. Temas hattına yakın köylerdeki vatandaşlarla yapılan görüşmede kaç tane vatandaş olduğunu, ne kadar korkusuz olduklarını, evlerini ve köylerini terk etmediklerini gördüm.

Savaşlar sonucunda, Çocuq Marcanli köyüne yeni bir hayat verildi. Cocuq Marcanli kısa sürede yeniden inşa edildi, 150 cami, okul, kreş, sağlık merkezi, Şuşa Camii gibi bir cami yapıldı, yeni işler yaratıldı. Yani, Cocuq Marcanli hayata döndü. Bu bir kez daha Azerbaycan halkının bu duruma asla tahammül edemeyeceğini gösteriyor. Bir kez daha, her Azerbaycan vatandaşının bir arzu ile yaşadığını gösteriyor - işgal altındaki topraklarımız yakında kurtulacak ve Azerbaycan toprak bütünlüğünü geri kazanacaktır.

Ne yazık ki, bağımsızlığımızın ilk yıllarında topraklarımız işgal edildi. Bunun nedeni, o sırada iktidardaki yetkililerin, topraklarımızı işgal etmek için kusursuz faaliyetlerini gerçekleştirmiş olmalarıdır. AXC-Musavat çiftliğinin hain eylemi sonucunda işgal altındaki topraklarda Ermeni silahlı kuvvetleri güçlendirildi, Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasında canlı bir bağlantı kuruldu ve düşmanın işgal politikasını sürdürmesine izin verildi. Ancak ulusal lider Haydar Aliyev iktidara döndükten sonra durum değişti, başarılı Horadiz operasyonu gerçekleştirildi. Horadiz operasyonu sonucunda işgalcilere 20'den fazla yerleşim birimi serbest bırakıldı. Bugün, Horadiz şehri ve bu köyler gelişmekte ve canlanmakta ve en üst seviyede çalışma yapılmaktadır.

Ordu inşa süreci başladı. Bugün Azerbaycan, ordu inşası açısından en güçlü ülkelerden biri. Dediğim gibi, son değerlendirmeye göre, Azerbaycan Ordusu dünya çapındaki potansiyeline göre 52. sırada. Geçtiğimiz yıl iki askeri geçit töreni askeri gücümüzü gösterdi. Ordumuz için en modern silah ve teçhizat alındığında ordumuzun savaş gücü artıyor. Nisan kavgaları buna açık bir örnektir. Ordumuz için neye ihtiyacımız varsa, yapacağız ve yapacağız. Başarılı Nahçıvan operasyonu geçen yıl gerçekleştirildi. Bu operasyon sonucunda stratejik yükseklikler elde ettik. Bu irtifalar geniş bir alanı kontrol etmemize izin veriyor. Başarılı Nahçıvan operasyonu bir kez daha ordumuzun profesyonel olduğunu ve ordumuzun savaş kabiliyetinin yüksek olduğunu gösterdi.

Bütün bunlar gerçeklik. Bugün, her Azerbaycan vatandaşı, Azerbaycan Ordusu ile haklı olarak gurur duyabilir ve askerlerimizle ve memurlarımızla gurur duyuyoruz. Azerbaycan Ordusu devletimizin toprak bütünlüğünün korunmasında kilit bir faktördür.

Askerlerin iç sorunları çözüldü. Bu da çok dikkat çekiyor. Geçen yılın sonunda, 300'den fazla asker yeni dairelere verildi. Şu ana kadar yüzlerce asker devlet tarafından sağlandı. Bu süreç devam ediyor. Aynı zamanda, askeri birlikleri yeniden inşa etme süreci de büyük oldu. Son yıllarda birçok askeri birliğin kamplarında bulundum. Her yer yüksek, bu askeri birlik dahil şartlar çok iyi. Burada önceki yıllarda durumu yansıtan fotoğraflar verildi. Tabii ki, durum çok ağırdı. Ancak, özel görevlerime dayanarak, askeri birlikler kısa sürede iyi şartlar yaratıldı. Hem personel hem de pansiyonlar mükemmel koşullarla sağlanmıştır. Ve şunu söylemeliyim ki Askeri birimlerimizde sivil memurlar çalışıyor, bu yeniliktir. Bu nedenle, askeri askerleri asıl görevlerine gönderdik, aynı zamanda yaklaşık 20.000 sivil istihdam edildi.

Ermeni-Azerbaycan Dağlık Karabağ sorununun çözümüne gelince, burada konumumuzda bir değişiklik yok. Bu çatışma sadece ülkemizin toprak bütünlüğü içinde çözülmelidir. Dağlık Karabağ bizim antik tarihi topraklarımızdır. Yüzyıllar boyunca halkımız bu topraklarda yaşadı, kurdu ve yarattı. Bugün, tüm dünya Dağlık Karabağ'ı Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Tüm saygın uluslararası kuruluşlar ilgili kararları ve kararları benimsemiştir. Bu tarihsel ve yasal bir dayanaktır. Hiçbir ülke "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" sözünü tanımıyor ve tanımayacağından eminim.

Bu nedenle, müzakerelerin amacı işgal altındaki bölgeleri serbest bırakmaktır. Ermenistan'ın yeni liderliğinin müzakerelerin biçimini değiştirmek istediğini biliyorsunuz. Bazı ifadeler halk tarafından iyi bilinmektedir. Ancak, Azerbaycan'ın belirsiz konumu onu imkansız hale getirmedi. Çatışma Ermenistan ve Azerbaycan arasında. Topraklarımız Ermenistan tarafından işgal ediliyor. İşgal altındaki topraklarda ordunun yüzde 80'i Ermeni vatandaşı. Bu nedenle, müzakere süreci iki ülke arasında yapılmalı ve yürütülmelidir. Son Viyana toplantısı, önemi de dahil olmak üzere, mevcut formatla bir kez daha onaylandı. Dışişleri bakanları ve liderlik arasındaki müzakereler bunun Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir çatışma olduğunu gösteriyor.

Adalet ve tarihi gerçek bizim tarafımızda. Ekonomik güç ve askeri güç bizim tarafımızda. Son yıllarda yapılan çalışmalar, askeri alanda reformlar, askeri gücümüzü artırma, hem siyasi arenada zafer kazanma, hem de savaş alanlarında bize ilham veriyor.

Siz - buradaki askerler görevlerinin farkındalar. En ağır savaşlara, kahramanlığa ve kahramanlığa katıldın. Devlet faaliyetlerini takdir ediyor. Sizi başarılarınız için tebrik ediyorum ve siz ve Ordumuzuza yeni başarılar, yeni zaferler diliyorum. Teşekkür ederim

xxx

Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Yüksek Komutan'a personel adına ordu binasına gösterdiği ilgiden dolayı şükranlarını dile getirdi:

- Bay Ali Baş Komutanı.

Azerbaycan Ordusu'nun tüm personeli adına sizlere derin şükranlarımızı sunarız. Ordudaki reformlar ordunun savaş kabiliyetini arttırmayı, disiplini arttırmayı ve yüksek seviyede kadro oluşturmayı amaçlıyor. Bugün Azerbaycan ordusunun bütün başarıları ancak bu reformlarla mümkün oldu.

Bugün, personel günlük yaşamınızda gösterdiğiniz özen ve bakımı hissediyor ve güveninizi haklı çıkarmak için her anınızı her an yerine getirmeye hazır ve hazır.

İlginiz için çok teşekkür ederim.

xxx

Ardından Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e numune üniformaları, özel malzemeler ve gıda normları verildi. Son yıllarda, Azerbaycan ordusu askerlerinin yüksek mücadele kabiliyetleri, ahlaki psikolojik hazırlık ve vatanseverliklerinin yanı sıra hizmet ve eğitimleriyle seçilen sosyal hizmet uzmanlarının sosyal sorunlarını çözme yönünde devlet tarafından önemli adımlar atılmıştır.
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2019, 18:42
YORUM EKLE