İlham Aliyev, Sebze Bilimi Bilimsel Araştırma Enstitüsü açılışına katıldı

24 Ocak'ta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'nün Sabunchu bölgesinin Pirshaghi yerleşimindeki yenilenmiş Sebze Araştırma Bilimsel Araştırma Enstitüs

İlham Aliyev, Sebze Bilimi Bilimsel Araştırma Enstitüsü açılışına katıldı
24 Ocak'ta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'nün Sabunchu bölgesinin Pirshaghi yerleşimindeki yenilenmiş Sebze Araştırma Bilimsel Araştırma Enstitüsü ve "Patates ve Sebze Tohumları" kompleksinin açılışına katıldı.

Tarım Bakanı Inam Karimov Cumhurbaşkanı'na yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bölgede idari-laboratuar binası, yemek odası, tohum depolama tesisi, tohum işleme merkezi, tohum temizleme dükkanı, sera kompleksi, tohum satış merkezi bulunduğu tespit edildi. Genel olarak, burada 16 hektarlık arazi, peyzaj ve peyzaj işleri yapılmıştır.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev binanın açılışını simgeleyen şeridi kesti.

Enstitü'nün laboratuvarları en yeni ekipman ve donanıma sahiptir. Bu ekipmanlar toprak, su, böcek ilacı, virüs, azot-protein, nişasta ve diğer analizlerin uygulanmasını sağlar. Ayrıca, viral ekim tohumlarının modern düzeyde organizasyonu için bir biyoteknoloji laboratuvarı.

Not edelim ki, bu enstitü Azerbaycan SSC Bakanlar Kurulunun 1965 yılı 6 Mayıs tarihli kararıyla, sebze, bostan ve patates bitkilerinin seleksiyası, toxumçuluğu, aqrotexnikası, bitki koruma tedbirlerinin geliştirilmesi ve uygulanması amacıyla kuruldu. Bu tohum kompleksi, 4 Temmuz 2016 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin "Ekim faaliyetini iyileştirmeye yönelik tedbirler" nin uygulanması ile bağlantılı olarak inşa edilmiştir.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev e-tarım projesi hakkında bilgilendirildi.

Not olundu ki, bu projenin amacı tarım faaliyetlerinin elektronlaşdırılmasını, verilerin elektronik olarak tertip edilerek incelenmesini organize etmekten ibarettir. Sistem, tarımsal faaliyetler doğrultusunda bu sistemin kullanıcılarına bilgi toplamak, analiz etmek ve bilgi vermek için özel modüller içermektedir. Enstitü ve tabelası kurumları - Lenkeran, Qusarçay, Tovuz bölge bölge deney istasyonları, Şemkir dayanak noktası ve Abşeron yardımcı deneyim çiftlik tarafından sebze çeşitleri ilk toxumçuluğunun bilimsel esaslarla geliştirilmesi, superelit ve elit tohum üretimine bilimsel metodiki katkıda bulunmak, çeşitli çeşitli sebze türlerinin işleme teknoloji öğrenmesi Bilimsel başarıların uygulanmasında ve üretimdeki ileri deneyimlerde metodik rehberlik. Sera ve açık alan koşullarında sebze, bostan ve patates bitkilerinin yeni sıralama ve hibridlərinin oluşturulması, onların toxumçuluğunun standartlara uygun düzenlenmesi öngörülüyor. Şu anda 158 kişi burada çalışıyor, 17 tanesi bilim işçisi, 2 tanesi bilim doktoru ve 15 tanesi felsefe doktoru. Komplekse dahil olan tohum işleme noktalarında ülkede ilk kez sebze tohumlarının modern teknik imal edilmesi ve paketlənməsi tasarlanmıştır. Ve 15 tanesi felsefi doktordur. Ülkede ilk defa sebze tohumlarının tohum işleme merkezlerinde modern ekipmanlar ve ambalajlarla işlenmesi planlanmaktadır. Ve 15 tanesi felsefi doktordur. Ülkede ilk defa sebze tohumlarının tohum işleme merkezlerinde modern ekipmanlar ve ambalajlarla işlenmesi planlanmaktadır.

Kompleks, ekim sistemi için 30 hektar açık alan ve 6,14 hektar sera sebze ve patates bitkisi alanında inşa edilmiştir.

Son yıllarda Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in öncülüğünde ülkemizde tarım ve tarım sektörünün gelişmesi yönünde önemli çalışmalar yapılmıştır. Ziraat Bakanlığı Bitkisel Bilimler Enstitüsü Bilimsel Araştırma Enstitüsü'nün yeniden yapılandırılması, "Patates ve sebze tohumu üretimi" nin oluşturulması bu yönde uygulanan projelerden biridir. Böyle bir modern kompleksin oluşturulması, ülkemizdeki yüksek kaliteli ürün çeşitlerinin tohumlarının ödenmesinde ve tohum ürünlerinin üretiminin arttırılmasında önemli bir role sahiptir. Farklı bitki çeşitlerinin tohumlarının üretimi ve depolanması için bu tür özel işletmelerin oluşturulması, petrol dışı sektörün önemli bir alanı olan tarımın gelişmesinde büyük önem taşımaktadır. Ek olarak, bu tür önlemler ithalat bağımlılığını da azaltabilir,

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Tarımsal Kalkınma Gönüllüleri projesinin amacı hakkında bilgilendirildi.

Bu projenin amacının tarım sektörünün gelişimine kamu desteği sağlamak ve tarım sektöründe gönüllü bir toplum oluşturmak olduğu belirtildi. Bu şekilde, gelecekte bu alanda uzmanlaşmış kadroların oluşturulmasını teşvik etmek ve yenilikçi teknolojilerin teşviki ile bu alanın sürdürülebilir kalkınmasını sağlamak önemlidir.

Sonra devlet başkanı bir grup Tarımsal Kalkınma Gönüllüsü ile bir araya geldi.

Gönüllü Sarvan, Jabrayilzade'de bir konuşma yaptı ve şöyle dedi:

- Onurlu sayın başkanım.

Sizi tarımsal gelişim gönüllüleri adına selamlıyoruz. Hareketimiz tarım sektöründeki kalkınmayı desteklemeyi amaçlamaktadır. 35 bölgede örgütlenebildik. Dört aydır çalışıyoruz. Bu kısa süreye rağmen, 600 genci çektik. Üç yıldan fazla bir süredir, 10.000'den fazla genci saflarımıza çekmeyi planlıyoruz. Gönüllülerimiz Devlet Tarım Gelişim Merkezlerinde (DAIM) çalışıyor. DAIM'de çiftçilerle birlikteyiz, onları destekliyoruz, aynı zamanda tarım sektöründe de tecrübe kazanıyoruz. Nimetinizle, desteğinizle, daha da büyük başarılar elde edebileceğimize eminiz. Biz gönüllüler olarak aktif olarak eğitime katılıyoruz. Gönüllülerimiz, bölgelerdeki çiftçiler tarafından yapılan reformların özü hakkında bilgi vermektedir. Sonuç olarak çiftçilerimiz bu reformlarla tanışıyor.

---

Gönüllü Rubabe YUSIFOVA şunları söyledi:

- Sayın Cumhurbaşkanı, tarım geliştirme gönüllüleri tarım inisiyatiflerini desteklemektedir. Devletimizin gençleri hedef alan projeleri var. Gönüllülerimizi bu projelere katılmaya çağırıyoruz. Gönüllülük faaliyetlerinin kendimizi bir uzman olarak şekillendirmemize yardımcı olacağını biliyoruz. Hedeflerimiz açık. Bölgelerde gençler arasında istihdamı artırmak istiyoruz. Biliyorsun, gönüllü hareketini destekliyorsun. Dikkatinizi çektiğiniz dikkat, gönüllüleri daha aktif çalışmaya teşvik ediyoruz. Gönüllülerin ilgisi için çok teşekkür ederim.

---

Etkinliği ele alan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev:

- Çok teşekkür ederim, yürekten selamlıyorum. Azerbaycan'daki Tarımsal Kalkınma Gönüllüleri Hareketi'nin başlamasına çok sevindim. Bu hareketin harika bir geleceği olacağına eminim. Genel olarak, Azerbaycan’daki gönüllü sayısı artıyor ve bu çok hoş. Bildiğiniz gibi, Azerbaycan'daki gönüllü hareket ASAN servis merkezlerinde başladı ve çok geniş bir yelpaze aldı. Şimdiye kadar, binlerce gönüllü "ASAN Hizmeti" nde faaliyet gösteriyor ve şimdi çeşitli pozisyonlarda başarıyla çalışıyor. Gönüllüler, özellikle Avrupa Oyunları, İslami Dayanışma Oyunları'nda prestijli uluslararası etkinliklerde bulunmamıza yardımcı oldu. Gönüllülerin, bu Oyunları hazırlamak ve yürütmek için yapacak çok işi var. Bildiğiniz gibi, her birine onursal diploma verdim. Bugün, gönüllüler tarım alanındaki sözlerini söylemeye başlıyor. Bu girişime çok açığım. Çünkü bölgelerde yaşayan gençler çalışmaya katılabilir ve tarım alanında büyük başarılar elde edebilirler.

Tarım sektörü bizim için stratejik bir alandır. Bu hem ekonomik hem de sosyal. Nüfusumuzun yaklaşık yüzde 47'si bölgelerde yaşıyor. Bu nedenle, son yıllarda tarımın ve bölgelerin sosyo-ekonomik gelişimine verilen önem, istihdamı ve verimliliği arttırmayı ve iç taleplerini en üst seviyeye çıkarmayı hedeflemektedir.

Bugün, bu sorunları Tarım Bakanlığı'nın Bitkisel Bilimler Bilimsel Araştırma Enstitüsü Enstitüsünün açılışında ortaya koyduk. Bugün tarım alanında yapılan bu güzel girişimde yapılan çalışmaları görüyoruz. Bu kurum 1960'larda yaratıldığı ve son yıllarda neredeyse hiç çalışmadığı için dağınık bir yerdi. 2016 yılında bu enstitünün kurulması için modern düzeyde uygun bir emir imzalanmış, çalışmalara başlanmış ve günümüzde 30 hektar üzerinde en güncel merkez kurulmuştur: seralar, enstitünün güzel binası, laboratuarlar. Bu kurumun etkinliği çok önemlidir. Azerbaycan'da ilk kez ekim seraları yaratıldı. Şu anda, çok fazla seralarımız var ve şimdi vejeteryanlığa büyük ilgi duyuyoruz.

Sebzeler tarımımızın geleneksel bir alanı olup, büyük bir gelir kaynağıdır. Belki tarımsal ürünler arasında en karlı domates ihracatı olduğunu biliyorsunuzdur. Çiftçiler bu işle meşgul ve diğer sebzeler çok hızlı büyüyor. Üretimimizi her yıl arttırıyoruz. Bu enstitünün faaliyeti üretkenliği büyük ölçüde artıracak, ancak aynı zamanda yabancı para çıkışlarını önleyebilecek. Çünkü bugün bütün tohumlar yurt dışından ithal edilmekte ve alımları için büyük miktarlar harcanmaktadır. Ondan sonra ülkemizde tohumların önemli bir bölümü büyüyecek, böylece para, istihdam ve verimlilik artacaktır ve dış pazarlara daha büyük ihracat imkânları sağlamaya devam edeceğiz. Bu bizim hedefimiz. Ülke ekonomisinin çeşitlenmesi, petrol dışı sektörün ve tarım sektörünün gelişmesi gündemdeki en önemli konulardan biridir. Bu alanda da olumlu eğilimler var. Bildiğiniz gibi, Sumgayıt'ta yeni açılan bir karbamid fabrikası. Bu, petrol dışı sektörde yürütülen en büyük projedir. Azotlu gübreler sağlayacağız. Aynı zamanda 150-160 milyon dolar değerinde ürün ihraç edeceğiz. Biralama sulama sistemleri ve böcek ilacı bitkileri Azerbaycan'da faaliyet göstermektedir. Yani, sanayi üretimi aynı zamanda tarımı destekler ve bunun için gerekli koşulları yaratır. Tabii ki, sizin gibi gençlerin aktif katılımı bence, başarının kilit faktörü olacak. Sektörde de olumlu eğilimler var. Bildiğiniz gibi, Sumgayıt'ta yeni açılan bir karbamid fabrikası. Bu, petrol dışı sektörde yürütülen en büyük projedir. Azotlu gübreler sağlayacağız. Aynı zamanda 150-160 milyon dolar değerinde ürün ihraç edeceğiz. Biralama sulama sistemleri ve böcek ilacı bitkileri Azerbaycan'da faaliyet göstermektedir. Yani, sanayi üretimi aynı zamanda tarımı destekler ve bunun için gerekli koşulları yaratır. Tabii ki, sizin gibi gençlerin aktif katılımı bence, başarının kilit faktörü olacak. Sektörde de olumlu eğilimler var. Bildiğiniz gibi, Sumgayıt'ta yeni açılan bir karbamid fabrikası. Bu, petrol dışı sektörde yürütülen en büyük projedir. Azotlu gübreler sağlayacağız. Aynı zamanda 150-160 milyon dolar değerinde ürün ihraç edeceğiz. Biralama sulama sistemleri ve böcek ilacı bitkileri Azerbaycan'da faaliyet göstermektedir. Yani, sanayi üretimi aynı zamanda tarımı destekler ve bunun için gerekli koşulları yaratır. Tabii ki, sizin gibi gençlerin aktif katılımı bence, başarının kilit faktörü olacak. Biralama sulama sistemleri ve böcek ilacı bitkileri Azerbaycan'da faaliyet göstermektedir. Yani, sanayi üretimi aynı zamanda tarımı destekler ve bunun için gerekli koşulları yaratır. Tabii ki, sizin gibi gençlerin aktif katılımı bence, başarının kilit faktörü olacak. Biralama sulama sistemleri ve böcek ilacı bitkileri Azerbaycan'da faaliyet göstermektedir. Yani, sanayi üretimi aynı zamanda tarımı destekler ve bunun için gerekli koşulları yaratır. Tabii ki, sizin gibi gençlerin aktif katılımı bence, başarının kilit faktörü olacak.

Azerbaycan gençliğinin tarım sektörüyle çok ilgilenmesine çok sevindim. Bu Azerbaycan'da bir yenilik. Önceleri, tarım sektörünün o kadar çekici olduğu, o kadar ilgi çekici olmadığı ve en karlı alan olmadığı düşünülmüştü. Ama sen bak. Devlet tarımı destekliyorsa, karlı olacak ve ilginç olacak ve aynı zamanda kendi kendine inovasyon sağlayacak.

Azerbaycan'da tarımın gelişmesi için büyük devlet desteği var - sübvansiyonlar verildi ve çiftçiler toprak vergisi hariç tüm vergilerden muaf tutuldu. Teknikler alınır, krediler imtiyazlı olarak verilir. Şu anda tarımda büyük reformlar yapılmakta, sübvansiyon sağlama mekanizması iyileştirilmekte, çiftçilere daha net ve daha uygun bir mekanizma uygulanmaktadır.

Elektronik Tarım Projesi Enstitü binasında bana verildi. Yani, çiftçiler tamamen yeni şartlarda ve tarım çok çekici bir alan olacak. Azerbaycan vatandaşları, eğitimli ve eğitimli gençlerin de bu alana ilgi duyduklarını görünce, ilginin daha da artacağına eminim.

Bugün, sizinle birlikte, bu harika kurumu yeniden yapılanmadan sonra açtığımız için çok mutluyum. Şu anda, Tarım Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarında yapısal reformların sürdüğünü söylemeliyim. Bu reformların bir amacı var: işimizi daha yüksek bir seviyeye getirmek. Ayrıca mevcut yapılarda, düşük yapılarda çalışan vatandaşların istihdam edileceğini de belirtmeliyim. Tarımda herhangi bir bozulma beklenmez ve reformlarda bir azalmayı önlemek için başka yapılara da talimat verilir. Yani, bu işletmelerde, hizmetlerde ve ajanslarda çalışan vatandaşlar, istihdamlarının her zaman ön planda olduğunu bilmelidir.

Seni tekrar selamlıyorum ve tebrik ediyorum. Azerbaycan'ın farklı bölgelerinde çalışacak ve ortak işimize katkıda bulunacaksınız. Teşekkür ederim
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 21:08
YORUM EKLE