Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

4 Ocak 2021 Pazartesi 14:26:48

Son Güncelleme: 06/01/2021 15:44:51

İngiliz mahkemesi Julian Assange için kararını verdi! ABD’ye iade edilecek mi?

Yayımladığı WikiLeaks belgeleriyle ABD’nin askeri katliamlarını gün yüzüne çıkaran ve İngiltere’de tutuklanan Julian Assange’ın ABD’ye teslim edilmesi isteniyordu. Julian Assange için karar veren İngiltere mahkemesi, ABD’nin iade talebini geri çevirdi.

Yayımladığı belgelerle ABD’nin Afganistan ve Irak’taki katliamlarını gözler önüne seren WikiLeaks kurucusu Julian Assange, 7 yıl önce Londra’da tutuklanmıştı. ABD ise İngiltere’deki Belmarsh hapishanesinde tutulan Assange’ın devlet sırlarını ifşa ettiğini belirterek iade edilmesini istiyordu. Zira Assange’ın ortaya çıkardığı sırlarda, ABD’nin yurt dışındaki birçok katliamın üzerini örttüğü ve mahkumlara yapılan işkencelere dair deliller yer alıyordu.

ABD iade için yoğun baskılar kurdu!

Julian Assange, son 7 yıldır İngiltere’deki Belmarsh hapishanesinde tecritte tutuluyor. Burada tutuklu bulunan Assange’ın iadesi için ABD’nin yoğun baskılar kurduğu biliniyordu. İngiliz mahkemesi nihayet Julian Assange için kararını verdi. Mahkemenin verdiği karara göre ABD’nin iade talebi geri çevrildi. Şayet mahkeme, Assange’ın ABD’ye iadesini kabul etseydi, tutuklu bulunan Assange bu durumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacaktı. Bu durum da iade sürecini en az 2 yıl uzatacaktı.

ABD’ye iadesi durumunda 175 yıl hapis alabilir!

İngiliz mahkemesinin bu kararı sonrası ABD’nin güçlü şekilde itiraz edeceği belirtiliyor. ABD’de 20 Ocak’ta Donald Trump’ın yerine Joe Biden’ın gelecek olmasına rağmen Julian Assange davasındaki iade talebinin bir devlet meselesi olduğu ve başkanların görüşüne göre değiştirilemeyeceği ifade ediliyor. ABD tarihinde meydana gelen en büyük bilgi sızdırmalardan biri olan WikiLeaks belgelerinin yayımlanması nedeniyle Julian Assange, teslim edilmesi durumunda 175 yıla varan hapis cezasıyla karşılaşabilir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı