İngiltere’den Wagner’e karşı hamle!

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Vladimir Putin'in "özel ordusu" durumuna geldiği kaydedilen Wagner Grubu'na karşı hazır oldukları mesajını verdi.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Telegraph gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin üzerinden gizliliği kaldırdığı uydu görüntülerinde, Libya’daki Wagner Grubu’na Rusya’nın uçak ve tank tedarik ettiğinin görüldüğünü yazdı.

Telegraph gazetesinin haberinde, Libya’da Wagner Grubu’nun Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine kayıtlı olan teçhizatları kullandığı ve Rus ordusunun gerektiği zaman Wagner’i “inkar” edebileceği belirtildi.

Vladimir Putin’in özel ordusu

Amerika Birleşik Devletleri’nin casus uyduları tarafından çekilen görüntülerde, Libya’da Rus yapımı SA-22 HSS’ler (hava savunma sistemleri), Rus yapımı IL-76 askerî kargo uçakları ve yine Rus yapımı mayına mukavemetli zırhlı araçlar hâlihazırda kullanılan araç ve sistemlerden.

Telegraph gazetesinin haberinde, Sahra Altı Afrika ile Libya ve Suriye’de Wagner Grubu’na, silahlı desteğe karşılık altın ve enerji rezervleri ile diğer değerli madenlere erişim izni verildiği belirtildi.

Güvenlik uzmanlarına göre, Wagner Grubu Rusya adına meşru olmayan zayıf rejimleri destekliyor. Telegraph gazetesi ise güvenlik uzmanlarına dayandırarak Wagner Grubu’nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “özel ordusu” durumuna geldiğini belirtiyor.

Karşı koymaya hazırlık çağrısı!

Telegraph gazetesine beyanatta bulunan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Wagner Grubu’nun “Putin’in şefi” diye adlandırılan Yevgeny Prigozhin tarafından yönetildiğini kaydetti.

Ben Wallace, “karanlık birlikler” diye söz ettiği Wagner Grubu’nun Batı silahlı kuvvetleri adına karmaşık bir problem oluşturduğunun altını çizerek, İngiltere ve müttefiklerinin Wagner Grubu gibi paralı gruplara karşı koyma ve onların yarattığı kötü sonuçlara karşı mukavemetlerini artırma konusunda hazırlıklı olmaları gerektiğini bildirdi.

Wagner Grubu gibi grupların ve faaliyetlerinin tartışılması gerektiğine vurgu yapan Ben Wallace, aksi takdirde orduların ve özel güvenlik güçlerinin uyması gereken uluslararası kanunların dışına çıkan bu grupların, bir devlet adına kolaylıkla inkar edilebilir eylemler gerçekleştirebileceğini ve yaptıkları eylemlerin de cezasız kalabileceğini ifade etti.