İran 17 ürünün ihracatını yasakladı

İran, cumhuriyetten tereyağı, çeşitli tahıl gevrekleri ve bazı tarım ürünlerinin de dahil olduğu 17 maddenin ihracatını yasakladı, İran İslam Cu

İran 17 ürünün ihracatını yasakladı
İran, cumhuriyetten tereyağı, çeşitli tahıl gevrekleri ve bazı tarım ürünlerinin de dahil olduğu 17 maddenin ihracatını yasakladı, İran İslam Cumhuriyeti Gümrük İdaresi İhracat İşleri Genel Müdürü'nü açıkladı. Ali Ekber Şamani, iç talebin karşılanması ve pazar dengesi yaratılması amacıyla tereyağı, bezelye, farklı fasulye, mercimek ve diğer tahıl ihracatının yasak olduğunu söyledi.

Daha önce, Ticaret Teşvik Teşkilatı Başkan Yardımcısı Payam Naser Qodsi, 21 Mart’tan itibaren yedi ayda, İran’ın 3.351 milyar dolar değerinde 3.673 milyon ton tarım ürünü ihraç ettiğini söyledi.

Qodsi, ihracatın değer açısından yüzde 16,5, ağırlık olarak yüzde 18 arttığını söyledi.

Son altı yılda, kuru üzüm ve antepfıstığı dışındaki tarımsal ihracat dikkat çekici bir büyüme kaydetti.

"Tarih ihracatı yükseliş eğilimini sürdürdü. 21 Mart'tan itibaren yedi ay boyunca İran, 179 milyon $ değerinde 151.000 ton tarih ihraç etti. İran tarihlerinin ana pazarı Hindistan'dı. 2017 ve 2018'de Hindistan, Hindistan’daki en büyük tarih ithalatçısı ülke oldu. Bu da doğru pazarı hedeflediğimizi kanıtlıyor "dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 16:59
YORUM EKLE