İran, Irak'a petrol dışı ihracatı % 55 artırdı

İran, 21 Mart-21 Kasım tarihleri ​​arasında sekiz ay içinde Irak'a petrol dışı mal ihracatını önemli ölçüde artırdığını açıkladı. İra

İran, Irak'a petrol dışı ihracatı % 55 artırdı
İran, 21 Mart-21 Kasım tarihleri ​​arasında sekiz ay içinde Irak'a petrol dışı mal ihracatını önemli ölçüde artırdığını açıkladı.
İran'ın Arap Ticaretini Teşvik İşleri Teşkilat Örgütü (TPO) Farzad Piltan "Törene hitaben" İran, yüzde 55 büyüme gösteren sekiz aylık dönemde Irak'a 6,4 milyar dolar değerinde mal ihraç etti "dedi. Fars Haber Ajansı, Kuzistan Eyaleti, Khorramshahr Şehrindeki Arvand Serbest Bölgesinin örnek İranlı ihracatçıları için Fars Haber Ajansı'na bilgi verdi.

25 İranlı şirketin ürünlerini Irak'ın başkenti Bağdat'ta sergilemeleri için kalıcı bir sergi fuarı oluşturmak için 1000 metrekarelik bir alan tahsis edildiğinin altını çizdi.

Piltan, İran ile komşu ülkeler arasında yeni ticaret yollarının inşasını, onlarla ticareti genişleten diğer projelerden biri olarak nitelendirdi ve İran demiryolu sistemini birbirine bağlamanın yanı sıra İran ile Kuveyt arasında bir geçiş koridoru inşa edilmekte olduğunu belirtti.

37.400 hektarlık bir alana sahip olan Arvand Serbest Bölgesi, Karoun ve Shatt el-Arab Nehirlerinin birleştiği yerde, Irak'a yakın ve Basra Körfezi'nin kuzeybatısında.

Bu bölge, Karoun ve Arvand nehirlerinin tatlı sularının ve ayrıca karayolu, demiryolu, deniz ve hava gibi ulaşım tesislerinin varlığı nedeniyle ülkenin sınır ve petrol zengini bölgelerinden biri olarak uzun süredir hizmet vermektedir.

Aralık ayının ortasında, İran'ın Irak Büyükelçisi Iraj Masjedi, iki komşu ülkenin yakın gelecekte ticari borsalarını iki katına çıkarabileceklerinin altını çizdi.

Masjedi, "İran’ın Irak’la petrol dışı ticareti yaklaşık 10 milyar dolar seviyesinde ve iki ülke arasındaki petrol ve doğal gaz ticaretinden elde edilen gelirle bu tutar 20 milyar dolara ulaşabilir" dedi. Basra'ya 120 işadamı ve girişimcinin yanı sıra 34 İran şirketi katıldı.

İran büyükelçisi, iki ülke arasındaki ekonomik işlemlerin iyileştirilmesine yardımcı olmak için İranlı şirketleri Irak projelerine dahil etme ihtiyacını yineledi.

Geçtiğimiz hafta İran İslam Cumhuriyeti İhracat Potansiyeli Sergisi olan İran EXPO'ya İhracat Potansiyel Sergisi'ne katılan 64 Iraklı iş adamı, en son ürünlerini 12 gıda endüstrisi, tarım, otomotiv, el sanatları, endüstriyel parçalar, elektrik ve enerji, halı, tekstil, deri kategorilerinde sundu. giyim eşyası, ev aletleri, selülozik sağlık ürünleri, tıbbi ve hastane donanımları ve inşaat endüstrileri.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 16:57
YORUM EKLE