İran, kırsal alanlarda 3.000 güneş enerjisi santrali kuracak

İran, kırsal alanlara 3 bin küçük güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor, Salı günü bir enerji bakan yardımcısı açıkladı. Muhammed Sadeqzad

İran, kırsal alanlarda 3.000 güneş enerjisi santrali kuracak
İran, kırsal alanlara 3 bin küçük güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor, Salı günü bir enerji bakan yardımcısı açıkladı. Muhammed Sadeqzadeh ayrıca Tahran'daki bir forumda, güneş enerjisi santrallerinin kurulmasının ülkenin elektrik ihtiyaçlarını karşılamasına ve 3.000 aileye gelir getirmesine yardım edeceğini söyledi.

Küçük güneş enerjisi santrallerinin kurulmasının iki yıl önce sürmekte olduğunu, “su sıkıntısı çeken ve elektrik üreten köylerde bugüne kadar 2.400'ünün kurulduğunu” belirtti.

Sadeqzadeh, daha önce kurulmuş olanlara ek olarak küçük güneş enerjisi santrallerinin, güneş enerjisinden 5.400 MW elektrik üretme hedefini gerçekleştireceğini söyledi.

Ekim ayında, hükümetin yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılara açık olduğunu söyledi.

Yetkili, hükümetin ülkemiz enerji karışımındaki temiz enerjinin payını artırmak ve aynı zamanda aşırı ihracat miktarını artırmak için yenilenebilir enerji girişimlerindeki yabancı yatırımları memnuniyetle karşıladığını da sözlerine ekledi.

Bu program aynı zamanda ev içi kullanım için jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklarından olanlar da dahil olmak üzere yenilenebilir enerjilerin kullanılmasına yardımcı olabilir.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 17:02
YORUM EKLE