İran'ın 2018 ticaret fazlası 2 milyar dolar!

Resmi verilen rakamlara göre İran'ın 21 Mart 2018'den başlayarak sekiz aylık bir süre zarfında 2 milyar dolarlık bir ticaret fazlasının olduğu bildir

İran'ın 2018 ticaret fazlası 2 milyar dolar!

Resmi verilen rakamlara göre İran'ın 21 Mart 2018'den başlayarak sekiz aylık bir süre zarfında 2 milyar dolarlık bir ticaret fazlasının olduğu bildirildi. Bu durum, ülke ekonomisinin Abd'nin yaptırımları karşısında hala iyi durumda olduğunun bir göstergesidir açıklaması yapıldı.

Gümrük Dairesi tarafından açıklanan rakamlar, İran'ın aynı dönemdeki petrol dışı ihracatının 31.4 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 13 oranında arttığını gösterdi. Gümrük Dairesi, İran'ın ithalatının da yüzde 12.5 oranında azalarak 29,5 milyar dolar seviyesine ulaştığını açıkladı.

Diğer önemli ihracat kalemleri arasında sıvılaştırılmış propan 1.3 milyar dolar, benzin hariç hafif petrol ürünleri 1,1 milyar dolar ve 1 milyar dolar ile metanol yer aldı. Rakamlar, İran'ın petrol dışı ihracatının çoğunluğunun petrokimyasal ürünler olduğunu gösterdi.

İthalatta ise, önde gelen ürünler mısır 1.2 milyar dolar, otomobil parçaları 1,1 milyar dolar, pirinç 1,1 milyar dolar ve soya fasulyesi 0,9 milyar dolar olarak açıklandı. İran'ın petrol dışı ürünleri için en fazla ihracat yapan ülke, dönem boyunca İslam Cumhuriyeti'nden 6,7 milyar dolar değerinde ürün ithal eden Irak oldu.

Gümrük Dairesi yaptığı açıklamada, Irak'a yapılan ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66,5 gibi büyük bir artış yaşadığını belirtti. İran ürünlerinin ihracatı için bir sonraki önemli hedefler BAE 5,9 milyar dolar ve  2.2 milyar dolar ile Afganistan olduğu bildirildi. Ayrıca, İran'a yapılan ihracat ise BAE 4,4 milyar dolar, Güney Kore 1,7 milyar dolar ve  1,6 milyar dolar ile Hindistan oldu.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 00:11
YORUM EKLE