İran'ın giyim ihracatı 700 milyon doları aştı!

Üst düzey bir yetkili İranlı tüccarların, mevcut mali yılın ilk yedi ayında 715 milyon dolar değerinde giyim ve giyim eşyası ihraç ettikleri bildir

İran'ın giyim ihracatı 700 milyon doları aştı!

Üst düzey bir yetkili İranlı tüccarların, mevcut mali yılın ilk yedi ayında 715 milyon dolar değerinde giyim ve giyim eşyası ihraç ettikleri bildirildi.

6. Uluslararası Kıyafet Fuarı'nın oturumlarında konuşan Endüstri, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Tekstil, Konfeksiyon ve Deri Sanayi Organizasyonu Genel Müdürü Golnar Nasrollahi, yedi aylık dönemde 715 milyon dolar değerinde giysi ihraç edildiğini söyledi. Bu oranın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28'lik bir artış kaydettiği bildirildi.

Geçtiğimiz aylarda döviz kurunun hızla artmasına ve giyim ve giyim ihracatındaki büyümenin ardındaki iki temel neden olarak sektörün üretkenliğindeki ümit verici artışa dikkat çekti.

Tekstil endüstrisi için hammadde tedariği, Sanayi Bakanlığının en önemli önceliği haline getirildiğini belirterek, ülkenin mevcut ekonomik durumunun, gerekli hammaddelerin tam olarak sağlanması şartıyla, üreticilerin lehine olduğunu söyledi. Yetkili, lifler gibi temel hammaddelerin ithalatının, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla önemli bir gelişme gösterdiğini bunun endüstriyel ve üretim birimlerinin faaliyetlerindeki gelişmeyi kanıtladığını belirtti.

Eski Sanayi Bakanı derlenen stratejik giyim prodüksiyonu ve ihracat belgesine istinaden Nasrollahi, bu belge şu anda Bakanlığın Planlama Dairesi Başkanlığı'na devredildiğini ilgili dernek ve kuruluşların işbirliği ile farklı konuları uygulanabileceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 18:21
YORUM EKLE