Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

27 Kasım 2020 Cuma 20:04:22

İran’ın önemli nükleer bilimcisine suikast! Cevad Zarif, İsrail’i suçladı!

İran’da yapılan bir saldırı ülke gündemine bomba gibi düştü. Ülkenin nükleer programında önemli bir yeri olan bilim insanı Muhsin Fahrizade, yapılan saldırı sonucu öldü. İran tarafı, Netanyahu’nun geçtiğimiz yıllarda yaptığı “Fahrizade adını unutmayın” şeklinde açıklama yaptığını hatırlattı ve olayda İsral’in parmağı olduğunu savundu.

İran’ın nükleer programı uzun yıllardır tartışmalara konu oluyor. Tahran’da yapılan son saldırı, tartışmaları alevlendirecek gibi görünüyor. Nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade, Abserd ilçesinde düzenlenen silahlı saldırı sonucu yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Saldırganların, Fahrizade’nin aracına kurşun yağdırdığı belirtildi. İran’ın nükleer programında önemli yeri olan Fahrizade, hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İran’dan İsrail’e suçlama geldi

Saldırının ardından açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, saldırıda İsrail parmağının bulunduğuna yönelik belirtiler olduğunu belirtti. Saldırıyı alçaklık olarak niteleyen Zarif, bu girişimin savaş isteyenlerin kalkıştığı umutsuz bir hamle olduğunu söyledi. İsrail’in devlet terörüne Avrupa’nın sessiz kaldığının altını çizen Zarif, bu çifte standardın sona ermesi gerektiğini kaydetti.

Saldırının ardından açıklama yapan İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami, saldırının sorumlusunun İsrail olduğunu vurguladı. Daha önce İsrail’e sahada cevap verdiklerini aktaran Selami, kendilerinin açıklamadığını ancak düşmanlarının bunu bildiğini söyledi.

Netanyahu, “Fahrizade adını unutmayın” demişti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, iki yıl önce yaptığı açıklamada istihbarat servisi Mossad’ın bazı verilere ulaştığını açıklamıştı. Netanyahu, İran’ın nükleer programıyla ilgili önemli bilgilere ulaştıklarını aktarmıştı. Konuşmasının bir yerinde “Amad” adında bir projeden bahseden Netanyahu, projeyi yöneten Muhsin Fahrizade’nin adının unutulmaması gerektiğini ifade etmişti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı