İspanya elçisi: Madrid ile Tahran işbirliğine engel yok!

İspanya Büyükelçisi Eduardo Lopez Busquets, Pazar günü Madrid ile Tahran arasındaki ilişkileri son derece olumlu olarak nitelendirerek, iki ülkenin çe

İspanya elçisi: Madrid ile Tahran işbirliğine engel yok!

İspanya Büyükelçisi Eduardo Lopez Busquets, Pazar günü Madrid ile Tahran arasındaki ilişkileri son derece olumlu olarak nitelendirerek, iki ülkenin çeşitli sektörlerde birlikte çalışabileceğini söyledi.

Busquets, kuzeydoğudaki Horasan Razavi vilayetinde yaptığı açıklamalar ile önemli olan, İspanya ve İran'ın son derece olumlu ilişkilere sahip olması ve etkileşimlerimiz açısından hiçbir sorunun olmaması avantaj sağlıyor dedi.

İki ülke, turizm ve tarım alanlarında ilişkilerini genişletmek için farklı adımlar atabileceğini de sözlerine ekledi. Busquets, safran ve antepfıstığı, dünya çapında yaygın olarak ticaretinin yapıldığı iki önemli İran ürünü olduğunu belirtti.

İran ve İspanya, Şubat ayında Tahran'da siyasi, ekonomik ve demiryolu taşımacılık alanlarında iki mutabakat anlaşması imzaladılar. İmza töreni, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Javad Zarif ve İspanyol mevkidaşı Alfonso María Dastis Quecedo'nun huzurunda gerçekleşti.

Ayrıca Busquets, iki ülke arasındaki turizm bağlarını genişletmek için Madrid ile Tahran arasında direkt uçuş seferlerini başlatma gereğini vurguladı. Busquets, eyalet yetkilileriyle yaptığı toplantıda, İran'da kaldığım süre boyunca, Madrid-İran uçuşlarının başlatılması gerektiğine dikkat ettim dedi.

Busquets, İran'a turist göndermek ve ülkemize İranlı turistleri çekmek için doğrudan bir hat açmalıyız diye sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 08:10
YORUM EKLE