İspanya: Türkiye ile pozitif bir ilişki gerekiyor!

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, AB'nin (Avrupa Birliği) Türkiye ile pozitif yönde bir ilişki kurması gerektiğini ifade etti.

gonzalez_laya2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB (Avrupa Birliği) dışişleri bakanları bir araya geldi. İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, söz konusu toplantıdan önce basın mensuplarına yaptığı bir açıklamada, Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasındaki ilişkilerin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini hatırlattı.

“Olumlu bir gündemin vakti geldi”

Bakan Laya, söz konusu sürecin ardından Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasında olumlu bir gündem yaratmanın tam vakti olduğunu söyledi. Laya, AB’nin (Avrupa Birliği) Türkiye ile pozitif yönde bir ilişki kurması gerektiğini ifade etti.

“Türkiye’den kararlılık görmeliyiz”

Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasındaki ilişkilere pozitif yönde bir ivme kazandırılması konusunda umutlu olduklarına dikkat çeken Laya, Türkiye’den de bu konuda destek ve kararlılık görülmesi gerektiğini ekledi.

AB (Avrupa Birliği) mensubu 27 ülkenin dışişleri bakanlarının bugünkü gündem konuları Batı Balkanlar, Myanmar, Rusya ve Türkiye ile ilişkiler olarak açıklandı.

Borrell: Türkiye ile kuvvetli bir ilişki fayda getirecek!

AB (Avrupa Birliği) Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, iki gün önce yaptığı açıklamada, birlik ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sıkıntılı bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek, söz konusu ilişkileri iyileştirmenin hem birliğe hem de Türkiye’ye fayda sağlayacağını ifade etmişti. Türkiye ile ilişkilerde diyalog yönteminin tercih edileceğini belirten Borrell, iş birliği temelinde kurulan kuvvetli bir ilişkinin Avrupa’nın istikrarına ciddi derecede fayda getireceğini kaydetmişti. Borrell, Türkiye’nin de AB’den (Avrupa Birliği) daha iyi bir müttefik bulmasının güç olacağını ileri sürmüştü.

“Elimizi uzatıyoruz”

Borrell, daha önce yaptığı bir açıklamada ise AB (Avrupa Birliği) tarafından Türkiye’ye el uzatıldığını söylemişti. Olumlu bir gündem yaratmak için tekliflerin müzakere edilmesine ve ilişkilerin daha da ilerletilmesi için gerekeni yapmaya hazır olduğunu belirten Borrell, Doğu Akdeniz konulu bir konferans düzenlenmesini ve bölgesel anlamda iş birliği sağlanmasını önermişti. Borrell, bunun için AB (Avrupa Birliği) menfaatlerine aykırı olduğu değerlendirilen eylemlere son verilmesinin gerekli olduğunu ifade etmişti.