İsrail’de 2 senede 4 kez sandığa gidildi!

İsrail'de son 2 sene içerisinde 4'üncü defa erken seçim yapılıyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun partisi olan Likud'un söz konusu seçimleri birinci sırada tamamlayacağı tahmin ediliyor.

israil_seçimler

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail’de yine erken seçime gidildi. Söz konusu ülkede 2 sene içerisinde 4’üncü defa yapılan erken seçimler kapsamında oy verilmeye başlandı. 37 partinin rekabet ettiği seçimlerde 6,3 milyonu aşkın vatandaş oy kullanmaya başladı.

120 sandalyeden oluşan meclise dâhil olacak milletvekillerini seçmek üzere oyların kullanıldığı seçimlerde, pandemi sebebiyle ilave tedbirlerin alındığı fark edildi. Seçimler, İsrail saati ile 07.00’da başladı. Oy kullanma işlemlerinin saat 22.00’a dek süreceği bildirildi.

Yarın duyurulacak

Seçimlerin kesin olmayan neticelerinin yarın duyurulacağı tahmin ediliyor. Pandeminin sandık başına gitme oranlarını nasıl etkilediği de günün sonunda belli olacak.

Koltuğundan ayrılmak istemiyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkındaki yolsuzluk davası sürüyor. Netanyahu, söz konusu seçimlerde zafer elde etmeyi ve koltuğuna sahip çıkmayı istiyor. Yapılan anketlere göre, İsrail’de 13 partinin meclise girmesi bekleniyor. Söz konusu ülkede seçim barajı yüzde 3,25 olarak belirleniyor.

Likud seçimleri birinci sırada tamamlayabilir

Likud Partisi’nin minimum 30 milletvekili çıkaracağı ve seçimleri birinci sırada tamamlayacağı tahmin ediliyor. Gelecek Var Partisi’nin ise 18 milletvekili çıkaracağı ve seçimleri ikinci sırada tamamlayacağı öngörülüyor.

Anketlere göre, İsrail’de hiçbir siyasi partinin yalnız başına hükümet kurmak için şart olan 61 sandalyeyi elde edemeyeceği belirtiliyor. Yani söz konusu ülkede koalisyon hükümetinin kurulabileceği kaydediliyor.

Netanyahu olmadan zor!

İsrail’de Netanyahu olmadan muhalif isimler tarafından koalisyon hükümeti oluşturulmasının mümkün olmadığı ifade ediliyor. Muhalifler tarafından kurulması muhtemel bir koalisyon hükümetinde başbakan olarak kimin seçileceği gibi belirsizlikler oluşabilir. Öte yandan, İsrail vatandaşı olan Filistinlilerin temsil edildiği partilerden meydana gelen Ortak Arap Listesi Bloku gibi çözüme kavuşturulması gibi çözüme kavuşturulması güç olan problemler de mevcut.

Yair Lapid’in başbakanlığı istenmiyor

İstail’de Yamina Partisi ile Yeni Umut Partisi’nin meclise girmesi kesin olarak görülüyor. Yamina Partisi’nin lideri olan Naftali Bennett ile Yeni Umut Partisi’nin lideri olan Gideon Saar, hiçbir şekilde Yair Lapid’in başbakan olarak görev yürütmesini istemiyor.

Ortak Arap Listesi Bloku’nun desteği şart!

Lapid’in başbakan olmasına onay verilse bile koalisyon hükümetinin oluşturulabilmesi için Ortak Arap Listesi Bloku tarafından destek verilmesi şart. Aşırı sağcı olan Bennett ile Saar’ın, söz konusu blok tarafından desteklenecek olan bir koalisyon hükümetinde asla bulunmayacağı ifade ediliyor.