İtalya ile Rusya arasında kriz çıktı! Diplomatlar sınır dışı edildi

İtalya'da Rusya için casusluk faaliyetlerinde bulunduğu ileri sürülen bir kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Bunun üzerine söz konusu ülkede bulunan iki Rus diplomatın sınır dışı edildiği kaydedildi.

italya_rusya_kriz3

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İtalya ile Rusya arasında casusluk krizi meydana geldi. İtalya’da Rusya için casusluk faaliyetlerinde bulunduğu öne sürülen bir donanma personelinin gözaltına alındığı öğrenildi. Bunun üzerine Rusya’nın Roma Büyükelçiliğinde görev yürüten iki diplomatın sınır dışı edildiği bildirildi. Rusya tarafından yapılan açıklamada, İtalya’ya gereken karşılığın verileceği ifade edildi.

Operasyon sırasında yakalandı

İtalya’da dün akşam güvenlik güçleri tarafından önemli bir operasyon düzenlendi. İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan bir otoparkta, İtalyan donanma subayı olduğu öğrenilen bir kişinin, Rusya’nın Roma Büyükelçiliğinde görev yürüten bir yetkiliye gizli dokümanları teslim ederken yakalandığı bildirildi.

Gözaltına alındı

İtalyan donanma subayının askerî belgeleri para karşılığında verdiği tespit edildi. Bunun üzerine söz konusu subayın gözaltına alındığı ifade edildi. İtalyan donanma subayına bu dokümanların karşılığı olarak 5 bin Euro verildiği kaydedildi.

Büyükelçi geri çağrıldı

Rusya’nın İtalya Büyükelçisi Sergey Razov’un, kriz yaratan gelişmeden sonra İtalya Dışişleri Bakanlığı’na geri çağrıldığı bildirildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Rusya’nın İtalya Büyükelçisi Razov’a, hükümetin sert protestosunun aktarıldığını söyledi. Di Maio, “Söz konusu olaya dâhil olan iki Rus diplomatın hızlı bir şekilde sınır dışı edileceğini söyledik.” diye konuştu.

Fırkateyn kaptanı olduğu ifade edildi

Olaya karışan İtalyan donanma subayı ile Rus diplomatların kimlikleri henüz duyurulmadı. İtalyan medyası, gözaltına alınan şahsın İtalyan donanmasında fırkateyn kaptanı olarak görev yürüttüğünü bildirdi. Öte yandan, söz konusu fırkateyn kaptanının otoparkta bir araya geldiği şahsın da Rusya’nın Roma Büyükelçiliğinde görev yürüten askerî bir yetkili olduğu kaydedildi. Olaya karışan kişiler, “devletin güvenliğini riske atma ” ve “casusluk” ile suçlanıyor.

“En kötü olay”

İtalyan donanma subayının gözaltına alındığı belirtilirken, Rus diplomatların ise sınır dışı edildikleri öğrenildi. İtalyan medyası, söz konusu olaydan “Soğuk Savaş’tan beri yaşanan en kötü olay” olarak bahsetti. Rusya’nın Roma Büyükelçiliği tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, bu olayın Rusya ile İtalya arasındaki ilişkileri kötü etkilememesinin umut edildiği kaydedildi.