İtalya’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Vahim!

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'ni feshetmesine ilişkin açıklamada bulunan İtalya Başbakanı Mario Draghi, bu kararın "vahim" olduğunu dile getirdi.

draghi1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İtalya Başbakanı Mario Draghi, AB (Avrupa Birliği) Zirvesi’nden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşmede bulundu. Draghi, söz konusu görüşmede “bölücü eylemlerden uzak durulması ve insan haklarına saygı gösterilmesi” gerektiğini söylediğini aktardı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesinin “geri adım” olduğunu belirten Draghi, bunun “vahim” bir karar olduğunu söyledi. Draghi, kadına yönelik şiddete son verilmesi ve insan haklarına önem verilmesinin Avrupa için temel bir değer olduğunu dile getirdi. Senatörler, söz konusu açıklamaların ardından Draghi’yi alkışladı.

“Pozitif gündem için çaba harcanmalı”

Gümrük birliği, terör ile mücadele ve göç meselesinde iş birliği gibi hususlar bakımından olumlu bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini belirten Draghi, bölgesel istikrar için de önemli olan pozitif gündem için AB’nin (Avrupa Birliği) somut adımlar atmasını önerdi. Draghi, bu kapsamda AB (Avrupa Birliği) Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’ın Türkiye hakkındaki raporunun değerlendirileceğini söyledi.

“İnsan hakları konusunda endişeliyim”

Erdoğan ile telefon görüşmesinde bulunan Draghi, Türkiye’de insan haklarında gelinen durum nedeniyle endişelendiğini söylemişti. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İtalya Başbakanlığı, AB (Avrupa Birliği) ile Türkiye arasındaki ilişkiler gibi konuların Draghi ile Erdoğan tarafından ele alındığını bildirdi. Söz konusu görüşmede, Libya ve Doğu Akdeniz meselesi de değerlendirildi. Öte yandan, G20 Zirvesi’nde görüşülecek global mücadele alanları da konuşuldu. Açıklamaya göre, görüşmede İtalya ve Türkiye arasındaki ilişkiler ile çok taraflı ilişkiler de ele alındı. Öte yandan, Türkiye’de insan haklarında gelinen duruma ilişkin kaygılar aktarıldı.

“Adil bir diyalog sağlanacak”

İtalya Parlamentosu’nda ilk konuşmasını yapan Draghi, Türkiye’ye dair açıklamalarda bulunmuştu. Draghi, NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü) müttefiki Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasında daha adil bir şekilde diyalog kurulması amacıyla çaba harcanacağını söylemişti.

“AB’ye tam üyelik vurgusu yapıldı”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Erdoğan, görüşme sırasında AB’ye (Avrupa Birliği) tam üyeliğin Türkiye için önemli bir hedef olduğunu dile getirdi. Erdoğan, İtalya tarafından Türkiye’ye olan desteğin devam edeceğini düşündüğünü söyledi.