Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

6 Ocak 2021 Çarşamba 15:54:07

Julian Assange’ın kefalet talebine yargıçtan ret: Bırakırsak kaçacak!

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iadesini reddeden Yargıç Vanessa Baraitser, kefaletle serbest kalma isteğini de geri çevirdi. Yargıç Baraitser, Julian Assange’ın kaçmaya meyilli olduğunu ve serbest bırakılırsa mahkemeye çıkmayacağına inandığını belirtti.

ABD’nin Afganistan ve Irak’taki savaş suçlarının açığa çıktığı WikiLeaks belgelerini yayımlayan Julian Assange, 2013 yılından beri İngiltere’deki Belmarsh hapishanesinde tutuklu olarak bulunuyor. Assange’ın “devlet sırlarını ifşa” nedeniyle yargılanması gerektiğini öne süren ABD, iade talep etmişti. ABD’nin iade talebi İngiliz Mahkemesi tarafından geri çevrilmişti.

Yargıç Baraitser: “Assange, serbest bırakılırsa kaçar”

ABD’nin iade talebini kabul etmeyen Merkez Ceza Mahkemesi Hakimi Vanessa Baraitser, Assange’ın kefaletle serbest bırakılması isteğini de geri çevirdi. Julian Assange’ın serbest bırakılması halinde ABD’de intihar edebileceğini kaydeden Yargıç Baraitser, WikiLeaks kurucusunun tecritte kalmaya devam etmesine hükmetti. Yargıç Baraitser, Assange’ın kaçmaya meyilli geçmişinin de göz önünde bulundurulduğunu ve salıverilmesi halinde mahkemeye çıkacağına inanmadığını söyledi.

Edward Snowden, Trump’tan yardım istemişti!

Julian Assange gibi ABD sırlarını yayımlayan bir başka isim olan Edward Snowden, ABD Başkanı Donald Trump’a “Julian Assange’ı kurtarın” çağrısında bulunmuştu. 7 yıldır Rusya’da sığınmacı olarak yaşan Snowden, Assange’ı kurtarabilecek tek kişinin Trump olduğunu beyan etmişti. Assange’ın sevgilisi olan Stella Morris de Donald Trump’tan af talep etmişti. Assange’ın ABD’ye gitmesi halinde 175 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceği aktarılıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı