Karaya oturan Evergreen boşaltılacak mı?

Süveyş Kanalı'nda karaya oturan Evergreen isimli yük gemisinde bulunan kargoların boşaltılabileceği ve bunun da haftalarca sürebileceği ifade ediliyor.

evergreen1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evergreen isimli yük gemisi, 23 Mart Salı günü etkisini gösteren şiddetli rüzgâr sebebiyle Süveyş Kanalı’nda karaya oturmuştu. Bu nedenle dünya genelinde en yoğun ticaret yollarından biri olarak kabul edilen Süveyş Kanalı kapanmıştı. Evergreen isimli yük gemisinin yeniden yüzdürülebilmesi amacıyla yükünün boşaltılmasının gerekli olabileceği ifade ediliyor. Boşaltma işleminin haftalarca sürebileceği kaydediliyor.

220 bin ton ağırlığa sahip

Süveyş Kanalı’nda karaya oturan Evergreen isimli yük gemisinin 59 metre genişliğe ve 400 metre uzunluğa sahip olduğu biliniyor. Söz konusu geminin 220 bin ton ağırlığında olduğu ifade ediliyor. 20 bin konteynerlik taşıma kapasitesine sahip olan yük gemisinin kurtarılabilmesi amacıyla iş makineleri ve römorkların da yer aldığı çalışmalar sürüyor.

Petrol fiyatlar artmıştı

Çin’den Hollanda’da bulunan Rotterdam Limanı’na gitmek üzere seyir halinde olan yük gemisi karaya oturmuştu. Panama bandıralı geminin karaya oturması üzerine Süveyş Kapalı kapanmıştı. Senede 19 bin gemi tarafından kullanılan ve 193 kilometre uzunluğuna sahip Süveyş Kanalı’nın kapanması üzerine petrolün fiyatı, 24 Mart Çarşamba günü uluslararası piyasalarda yüzde 4 oranında artış göstermişti.

Ticaret için önemli

1869 senesinde açılan Süveyş Kanalı’nın Avrupa ve Asya kıtaları arasında bulunan en kısa deniz yolu olduğu biliniyor. Dünya ticaretinin yüzde 12’ye yakın bir bölümü söz konusu kanal üzerinden gerçekleştiriliyor. 2018 senesinde inşa edilen Evergreen isimli yük gemisi, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan kanalda şu ana dek karaya oturmuş olan en büyük gemi olarak nitelendiriliyor.

150 tane gemi bekliyor

Mısır hükümeti tarafından gemilerden bazıları, Süveyş Kanalı’nın eski koluna yönlendiriliyor. Geçiş yolunun iki farklı tarafında ise 150 tane geminin bekleyişini sürdürdüğü ifade ediliyor. Söz konusu gemilerde tüketim malzemeleri, otomobil parçaları ve petrolün yer aldığı belirtiliyor.

8 tane römork çalışıyor

Evergreen Marine isimli şirketin işlettiği Evergreen’in yeniden yüzdürülebilmesi amacıyla 23 Mart Salı gününden beri 8 tane römorkun çalıştığı ifade ediliyor. Yük gemisinin altında bulunan kumun da iş makineleri tarafından kazıldığı görülüyor.

“Kargonun boşaltılması gerekli olabilir”

Boskalis CEO’su Peter Berdowski, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Evergreen’in altında bulunan kumun çıkarılmasının mümkün olmadığını ifade ederek, söz konusu gemide bulunan kargoların boşaltılmasının gerekli olabileceğini dile getirdi.

“Ciddi bir ağırlık”

Berdowski, bunun şartlara göre haftalar boyunca sürebileceğini belirtti. Evergreen’i “karaya vurmuş büyük bir balina” olarak nitelendiren Berdowski, kumun üstünde ciddi bir ağırlığın bulunduğunu söyledi.