Karaya oturan Evergreen ikiye mi bölünecek?

Süveyş Kanalı'nda karaya oturan ve söz konusu kanalda trafiğin tıkanmasına neden olan Evergreen isimli yük gemisinin kurtarılabilmesi için ikiye bölünebileceği ifade ediliyor.

evergreen

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evergreen isimli yük gemisi, Süveyş Kanalı’nda kuvvetli rüzgâr ile kum fırtınası yüzünden kontrolden çıkarak sürüklenmiş, karaya oturan Panama bandıralı gemi söz konusu kanalın her iki tarafını da kapatmıştı.

150 gemi bekliyor

193 kilometre uzunluğuna sahip olan Süveyş Kanalı’nda her iki tarafın da kapanmasına neden olan Evergreen, nakliye bakımından şimdiye kadarki en ciddi sıkışıklıklardan birine neden oldu. Konuya ilişkin açıklamada bulunan SCA (Süveyş Kanalı Otoritesi), Evergreen isimli yük gemisinin kurtarılması amacıyla çalışma yürütüldüğünü belirtti. Söz konusu açıklamada, 150 tane geminin Süveyş Kanalı’nda ilerleyemediği bildirildi.

Global gemicilikte zincirleme etki yaratabilir

Uluslararası deniz ticaretinin yüzde 10’a yakın bir bölümünün yapıldığı Süveyş Kanalı, dünya genelinde en işlek su yollarından biri olarak biliniyor. Süveyş Kanalı, kargo, doğal gaz ve petrol taşımacılığı bakımından Pasifik Okyanusu ve Atlantik Okyanusu arasında kritik bir bağlantı oluşturuyor. Gemicilerin yolunu büyük oranda azaltan Süveyş Kanalı, Afrika’nın güneyinde bulunan rotaya alternatif olarak görülüyor. Süveyş Kanalı’nda nakliye bakımından yaşanan tıkanıklığın, Kızıldeniz ve Akdeniz arasındaki global gemicilikte zincirleme etkiye sahip olabileceği söyleniyor.

Petrolün Avrupa’ya varışında gecikme olacak

Vortexa isimli petrol analiz firması, Evergreen’in Süveyş Kanalı’nda karaya oturması sonucu 13 milyon varil ham petrolün bulunduğu 10 tankerin kritik düzeyde etkileneceğini bildirdi. Petrolün Avrupa’ya varışında 15 günlük gecikme olacağı, bu nedenle petrol fiyatlarının da artacağı kaydedildi. Süveyş Kanalı’nın kapanmasından kısa bir süre sonra petrol fiyatlarına yüzde 7 oranında zam getirildiği fark edildi. Öte yandan, 9,6 milyar dolara yakın bir günlük zarar meydana geldi.

“Stok azalacak”

Stephen Innes isimli stratejist, Süveyş Kanalı için ya Afrika’nın çevresinde dolaşılmasının ya da kuyruğa girilmesinin gerekli olacağını dile getirdi. Innes, mevcut boru hatlarında bulunan stokun, yolculuk süresinin fazlalığı nedeniyle azalacağını ifade etti.

Evergreen ikiye mi bölünecek?

Profesör Lawrence Brennan, Evergreen’in sert karaya oturduğunu belirterek, kıç tarafından da yüzdüğünü söyledi. Brennan, bunun söz konusu yük gemisinde daha fazla hasara yol açabileceğine dikkat çekti. Brennan, ayrıca Evergreen’in ikiye bölünmesi ve tekrar yüzdürülmesi gerektiğini belirterek, aksi takdirde Süveyş Kanalı’nın uzun süre boyunca kapalı tutulabileceğini dile getirdi. Yük gemisinde bulunan kargoların boşaltılması da diğer bir seçenek olarak değerlendiriliyor.