Kazak ile İspanyol stratejik ortaklığını derinleştirme umutları Madrid'de tartışıldı

Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Roman Vasilenko ve İspanya Dışişleri Bakanı Fernando Valensuela, 29 Mart 2019 tarihinde Madrid'deki Kazak-İspa

Kazak ile İspanyol stratejik ortaklığını derinleştirme umutları Madrid'de tartışıldı
Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Roman Vasilenko ve İspanya Dışişleri Bakanı Fernando Valensuela, 29 Mart 2019 tarihinde Madrid'deki Kazak-İspanya siyasi istişareleri sırasında iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın derinleştirilmesine karar verdi .

Düzenli siyasi istişarelerin ana başlıkları, politik, ticari-ekonomik ve kültürel-insancıl meseleler, yasal çerçevenin genişletilmesi ve uluslararası gündemdeki güncel konularla ilgili görüş alışverişi konularıydı.

İstişareler, 2 Temmuz 2019 tarihinde imzalanan Kazakistan ile İspanya arasındaki Stratejik Ortaklık Anlaşması'nın 10. yıldönümü arifesinde gerçekleştirildi. Bu dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli erişim sağlanmıştır. Özellikle, mümkün olan en yüksek orandıriş gezileri, ortaklıklar, ikili ticaret devri ve uluslararası yapılarda karşılıklı destek mekanizması.

Taraflar, iki ülke arasında stratejik bir ortaklık kurma konusundaki ilk Cumhurbaşkanı Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in tarihi rolüne dikkat çekti. N. İspanya’ya yaptığı Geziler ve Juan Carlos I ve Felipe VI’ya yaptığı ziyaretler ikili ilişkilerin gelişmesinin nedeni oldu.

İspanya tarafı, İspanya Kralı Felipe VI'ya, Devlet Başkanı olarak görev süresinin bitiminde ve Kazakistan Devlet Başkanlığı için Kassym-Jomart Tokayev'in kutlama mesajı için Devlet Başkanı'nın sıcak karşılanmasından dolayı teşekkür etti. Madrid, Akorda'nın dış politikasının sürekli olduğunu kabul etti.

F. Valensuela, Kazakistan'ın bölgedeki bölgesel ve küresel güvenliğin güçlendirilmesine yönelik girişimlerinin önemini vurguladı ve Kazakistan'ın uluslararası alanda yapıcı rolünü vurguladı.

Partiler 19-20 Mart tarihlerinde Madrid'de yaklaşık 80 İspanyol şirkete ev sahipliği yapan Kazak-İspanyol "yol gösterisinin" iki ülkenin iş çevreleri arasındaki işbirliğinin umutlarını başarıyla tartıştığını belirtti. Çok çeşitli siyasi istişareler, altyapı projeleri, tarım ve tarımsal sanayi kompleksleri, yenilenebilir enerji, inşaat, mühendislik, savunma ve havacılık endüstrilerine dikkat çekti. İspanyol ortakların dikkatine Kazakistan'ın coğrafi konumu ve ülkemizden geçen nakliye ve lojistik rotaları göz önünde bulundurularak katma değerli ortak üretim oluşturma cazibesine önem verildi. Kazak heyeti, Uluslararası Finans Merkezi "Astana" bazında iş ilişkilerinin gelişmesi ihtimaline özellikle dikkat etti.

Kültürel ve insani ilişkilerin güçlendirilmesi hakkında konuşan İspanyol tarafı, İspanyolca dil öğrenimini sağlayacak olan Nur-Sultan'daki İspanya Elçiliği'nin yeni binasında Cervantes Köşesi'nin açıldığını duyurdu.

Sırayla, R. Vasilenko BC "Bağımsızlık Tarihi" kitabı ve Kazak nesir ve şiirinin antolojisi Madrid, İspanya Cumhurbaşkanı N.Nazarbayev'de sunulacak. Nisan ayının sonunda Madrid'de "Equus: Horse History" belgeselinin galası düzenlenecek.

Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Başkan Vekili ile birlikte, ülke ekonomisinin temsilcileri, dijital kalkınma, savunma ve havacılık bakanlıklarının yanı sıra, "Kazakistan Müdahale" Ulusal Şirketi temsilcileri ile birlikte, Kazakistan Sivil Havacılık Komitesi Başkanı ve Kazakistan Talgat Laztayev Sivil Havacılık Komitesi Başkanı İspanya'nın başkentini ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Kazakistan ve İspanya havacılık otoriteleri arasında işbirliği anlaşması imzalandı ve hükümetler arası hava hizmetleri anlaşması metni imzalandı. İmzalanan mutabakat iki ülke arasındaki doğrudan uçuşlar için yasal bir temel oluşturur.

Görüşmelerin sonunda R. Vasilenko, önde gelen İspanyol haber ajansı "EFE" ile röportaj verdi. Görüşme sırasında, devlet ve ikili işbirliğinin umutları hakkında güncel soruların yanı sıra Kazakistan'ın iç politik yaşamındaki son değişiklikler hakkında da bilgi verdi.
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2019, 02:33
YORUM EKLE