Kazakistan, Kırgızistan'a 50 tane ceylan transfer edecek

Kazakistan, Kırgızistan'a 50 tane ceylan transfer edecek

 Kazakistan, Kırgızistan'a Issyk-Kul dağlarındaki bu eşsiz hayvanların popülasyonunu restore etmek için 50 genç ceylanı transfer edecek. Kırgızistan Cumhuriyeti Çevre Koruma ve Ormancılık Ajansı'nın raporları.

“Şu anda, Kazak tarafının Kırgız tarafına, yeniden toplanmak üzere (nüfusun restorasyonu) ve 50 yaşındaki ceylan başının yeniden canlandırılması (nüfusun restorasyonu) ve Issyk-Kul'un kuzey kıyısında ve Orto Tokoi rezervuarının güneybatı çölünde doğal ortama salınması için iki taraflı bir Kırgız-Kazak protokolü imzalandı.” - departman raporları.

Kırgız tarafı, Kazak meslektaşlarına ceylan taslaklarının yeniden sunumu konusunda biyolojik bir gerekçe gönderdi ve bu sorunu çözmek için Kazakistan ile müzakereler sürüyor.    

Bildirildiği gibi, geçen yüzyılın 30-40'larında ceylan sayısı oldukça yüksekti. Birkaç yüz bin ceylan Orta Asya'da yaşıyordu. Kırgızistan'da, İssyk-Kul bölgesinin doğu kesiminde büyük bir nüfus yaşıyordu. Ayrıca, Chui bölgesinde ceylanlar bulundu. 80'lerde ve 90'ların başında, Kırgızistan'daki ceylan sayısı belirgin şekilde azaldı. Şu anda bölgede ceylan bulgusu yoktur. Jeyran, Kırgızistan'ın Kırmızı Kitabında listelenmiştir. Bir hayvanın yasadışı olarak vurulması için Kırgızistan mevzuatı 1 milyon para cezası öngörüyor.

YORUM EKLE