Kazakistan, Kırgızistan'dan patates ve elma ithalatına geçici bir yasak koydu

Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'dan bir dizi ürünün ithalatı konusunda geçici bir yasak getirdiğini belirten KazTAG, Kazakistan Tarım Bakanlığ

Kazakistan, Kırgızistan'dan patates ve elma ithalatına geçici bir yasak koydu
Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'dan bir dizi ürünün ithalatı konusunda geçici bir yasak getirdiğini belirten KazTAG, Kazakistan Tarım Bakanlığı'nın (MA) basın servisine atıfta bulundu.

“19 Şubat 2019’dan itibaren, Kazakistan, Kırgızistan Cumhuriyeti’nden ve Özbekistan Cumhuriyeti’nden Kazakistan Cumhuriyeti’ne ürün ithalatı yasağı şeklinde geçici karantina bitki sağlığı önlemleri uygulamaya koydu. Aşağıdaki ürünlerin ithalatına ilişkin kısıtlamalar getiriliyor: yiyecek ve tohum patatesleri, elmalar, Kırgız Cumhuriyeti'nden Trabzon hurması ve ayrıca Özbekistan Cumhuriyeti bölgesinden nar ithalatı ”dedi.

Ofis, bu yılın 2018 ve Ocak-Şubat aylarında, Kırgızistan Cumhuriyeti'nden Kazakistan'a ithal edilen karantina yükünü incelerken, karantina nesnelerinin bulaştığı 59 karantina ürünü ithalatı vakası dahil 465 üniforma karantina bitki sağlığı gereksiniminin ihlal edildiğinin tespit edildiğine dikkat çekiyor.

Ayrıca, Özbekistan topraklarından, bu yılın son ayında, Comstock bilium - Pseudococcus comstocki'nin (Kuwana) karantina nesnesi ile enfekte olmuş narın teslimatının 2 gerçeğinin ortaya çıktığı bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 15:33
YORUM EKLE