Kazakistan, Kırgızistan'dan patates ve elma ithalatına uygulanan kısıtlamaları kaldıracak

Kazakistan, Kırgızistan'dan patates ve elma ithalatına uygulanan kısıtlamaları kaldıracak, taraflar ilgili protokolü bir gün önce Astana'da imzaladıl

Kazakistan, Kırgızistan'dan patates ve elma ithalatına uygulanan kısıtlamaları kaldıracak
Kazakistan, Kırgızistan'dan patates ve elma ithalatına uygulanan kısıtlamaları kaldıracak, taraflar ilgili protokolü bir gün önce Astana'da imzaladılar. Kırgızistan Hükümeti Hükümeti'nin basında çıkan haberlerde bulunuyor.

Bildirildiğine göre, 28 Şubat 2019'da Astana'da, Kırgız Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Zhenish Razakov, Kazakistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Zhenis Kasymbek ile veterinerlik, bitki sağlığı ve su ve enerji sektörlerinde işbirliği konusunda görüşmelerde bulundu.

Taraflar, ikili işbirliğinin güncel konularını ve yapıcı diyalogu derinleştirmek için belirlenen görevleri tartıştılar.

Görüşmelerin ardından, Kazakistan'ın Kırgızistan Cumhuriyeti Hükümeti kapsamında alınan bildirimlere ilişkin devlet teftişinin bilgileri tarafınca ele alındıktan sonra, bu yılın 19 Şubat'ında patates, elma ve hurma ithalatı konusunda Kırgızistan'dan getirilen geçici kısıtlamaların kaldırılmasını sağlayan bir protokol imzalandı.

Ayrıca, devlet sınırının Kırgız-Kazak bölümünde veteriner ve sıhhi kontrol konusu tartışıldı. Taraflar, Kazakistan komisyonunu Kırgız Cumhuriyeti'ne göndermeyi kabul ettiler; sonuçları, Kırgız Cumhuriyeti'nin veteriner kontrolünün denkliğini tanıma ve 29 Mart 2019'da yapılacak olan EAEU Konseyinin bir sonraki toplantısında Kırgız-Kazakistan devlet sınırındaki veterinerlik ve sıhhi kontrolün kaldırılması sorununu izleyenlerin ardından.

Partiler ayrıca, Obvodny Chui Kanalı - 2'nin inşası ve Chu Nehri havzasının su muhasebesinin otomasyonu hakkında bir anlayışa vardılar.

Ziyaret sırasında, Kazakistan Cumhuriyeti Başbakanı Askar Mamin, Başbakan Yardımcısı Zhenish Razakov başkanlığındaki Kırgızistan Cumhuriyeti'nin bir heyetini aldı.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 14:17
YORUM EKLE