Kazakistan, Küresel Siber Güvenlik Endeksi'nin ilk 40 ülke arasına girdi

Dijital Kalkınma, Savunma ve Havacılık Bakanlığı basın servisine göre, Kazakistan, Küresel Siber Güvenlik Endeksi'nin ilk 40 ülkesine girdi. “Ul

Kazakistan, Küresel Siber Güvenlik Endeksi'nin ilk 40 ülke arasına girdi
Dijital Kalkınma, Savunma ve Havacılık Bakanlığı basın servisine göre, Kazakistan, Küresel Siber Güvenlik Endeksi'nin ilk 40 ülkesine girdi.

“Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) raporuna göre, Kazakistan, 2018/2019 Küresel Siber Güvenlik Endeksi'nde geçen yılın notundan 42 puan yükselerek 40. sırada yer aldı (82.). Bu nedenle ülke, siber uzaydan kaynaklanan tehditlerle yüzleşmeye hazır yüksek düzeyde hazır bulunan ülkeler listesinde yer almaktadır ”dedi.

Bakanlık, İngiltere ve ABD'nin sırasıyla birinci ve ikinci sıralarda ve son 175. sıradaki Maldivler olduğunu açıkladı.

“Ülkenin siber güvenlik endeksindeki konumunun iyileştirilmesi, devlet kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve işlerin ortak çalışmalarından etkilendi. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, bilgi güvenliği sektörünün geniş bir gelişimine zemin atıldığını söyleyebiliriz ”dedi. ICMPD Bilgi Güvenliği Komitesi Başkanı Dmitry Goloburda.

Özellikle, komitede belirtildiği gibi, son iki yılda, Kazakistan, ülkenin siber güvenlik alanının geliştirilmesine yönelik temel kavramsal yaklaşımlar geliştirmiş, çok sayıda sanayi emri olan bir dizi yasama eylemi, Kazakistan Siber Güvenlik Kavramı geliştirmiş ve onaylamıştır. Ayrıca, belirtildiği gibi, bilgi güvenliği alanında kötü amaçlı kodları incelemek, ulusal bir bilgi güvenliği koordinasyon merkezi başlatmak, bu uzmanlık için verilen hibe sayısı arttırılmış ve başka önlemler alınmış test laboratuvarları kurulmuştur.

“Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), siber güvenlik endeksini yıllık olarak belirlemek için bir çalışma yürütüyor. Çalışma, devletlerin siber güvenlik düzeyini beş ana kritere göre değerlendiriyor: yasama çerçevesi, teknik ve örgütsel önlemler, uluslararası alandaki faaliyetler ve kürenin gelişme potansiyelinin yaratılması ”.
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 17:27
YORUM EKLE